V rodném domě Jana Palacha ve Všetatech by mohlo vzniknout muzeum

Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech - Foto: Jana  Huzilová

Rodný dům Jana Palacha ve VšetatechFoto: Jana Huzilová

Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech na Mělnicku je v havarijním stavu a chátrá. Opravit ho a otevřít v něm kulturní zařízení chce občanské sdružení Národ pohasl.

Na odkoupení Palachova rodného domu, jeho opravu a pořízení expozice potřebuje sdružení peníze. S nápadem koupit dům a přestavět ho na muzeum přišel před rokem nyní už šestadvacetiletý Jan Poukar z Prahy. 

 

V rodném domě Jana Palacha ve Všetatech by mohlo vzniknout muzeum

Vložit na svůj web

Projekt nazvaný Národ pohasl prezentuje i na webových stránkách. Kvůli projektu vzniklo i stejnojmenné občanské sdružení. 

Mladý muž se o dům začal více zajímat vloni na jaře. Složité bylo podle něj i vypátrat jeho majitele. Po dlouhých týdnech hledání je ale našel a ti mu přislíbili, že dům prodají. 

Jan Poukar u Palachova rodného domu - Foto: Jana  Huzilová

Jan Poukar u Palachova rodného domuFoto: Jana Huzilová

Uskutečnění projektu je ale závislé na penězích, které mladý nadšenec stále shání. Celá rekonstrukce domu má přijít na zhruba pět milionů korun. 

Vznik muzea je podle posledních informací na dobré cestě. Projekt podporují například Tomáš Halík, Marta Kubišová, Tomáš Mašín, Jana Plodková či Karel Schwarzenberg. Sympatizantem vzniku muzea byl i Václav Havel.  

Ve Všetatech jsou z plánů na vznik muzea nadšeni. Podporu mu vyslovila nejen všetatská radnice, ale finanční příspěvek slíbilo i město Mělník. 

Jan Palach se narodil 11. srpna 1948 ve Všetatech, vystudoval gymnázium v Mělníku. Upálil se na Václavském náměstí v Praze na protest proti sovětské okupaci v srpnu 1968. 

Svým činem chtěl probudit národ z otupělosti a beznaděje a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. Jeho skutek došel naplnění o 20 let později v tzv. Palachově týdnu, který předznamenal konec totalitního režimu v Československu. 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 22.4.2018 04:30 do 08:00; D1 - 31.5km na trase Praha - Říkovice; nehoda nákladního vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; kamion sjel mimo vozovku, bude muset vyprostit. Pravděpodobně ...
  Od 22.4.2018 04:25 do 08:30; na silnici 610 u obce Brandýs nad Labem-Stará Boleslav okres Praha-východ; nehoda; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; jízdní pruh uzavřen; havárie OA do stromu, se ...
  Od 21.4.2018 08:45 do 22.4.2018 08:55; v ulici Spojovací v obci Horoměřice okres Praha-západ; Pozor! Rozlitá látka na vozovce; rozlitá nafta na vozovce.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace