Voda si dělá, co chce, říkají chataři o povodni v Černošicích. Od Berounky odejít nechtějí

Voda při povodni sahala až nad okno chaty paní Margit - Foto: Kateřina Havránková

Voda při povodni sahala až nad okno chaty paní MargitFoto: Kateřina Havránková

Desítky let jezdí milovníci Berounky do osad na březích řeky, kde si staví a udržují chaty. Mnohé z nich od téhle lásky na celý život neodradí ani silný proud řeky, který už několikrát za poslední roky jejich chatky zničil.

Na povodně z roku 2002 vzpomínají dodnes se slzami v očích. Povodně jim často zničily všechno, co roky budovali. Mnozí z nich ale přesto zůstali Berounce věrní a když voda opadla, začali stavět znovu. 

 

S chatařkou paní Margit vzpomínala na povodně v Černošicích Kateřina Havránková

Vložit na svůj web

„Voda šla oknama v patře dovnitř,“ vzpomíná chatařka paní Margit v osadě s názvem Údolí staré řeky v Černošicích – Mokropsech na povodeň z roku 2002. Když začala řeka stoupat, vynosili všechny věci do patra a odjeli. Asi za dva týdny se vrátili. „Jedny dveře vevnitř byly vysazené, stůl převrácený, rohová lavice vzpříčená, všechno mokré … Prostě voda si dělá, co chce,“ dodává chatařka. 

Od té doby chataři všechno důležité preventivně odnášejí do patra. „Pořád počítáme s tím, že Berounka nás má ráda a občas nás přijde navštívit,“ říká. Přesto nechce chatu prodat a odejít pryč. „Můj manžel tenkrát prohlásil, že jestli ještě přijde jedna velká voda, že to prodá i s bahnem…. Ale chatu jsme tehdy dali dohromady a on se povodně v roce 2013 už nedožil… A já říkám, že dokud já budu, tak to neprodám,“ říká se slzami v očích.  

Při povodni v roce 2002 bylo všechno v okolí chaty pod vodou - Foto: Kateřina Havránková

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 16.8.2017 19:05 do 21:05; na dálnici D10; Pozor! bahno na vozovce
  Od 16.8.2017 18:45 do 22:45; D1 - 16.9km na trase Říkovice - Praha; nehoda 2 nákladních vozidel; nehoda, neprůjezdné dva jízdní pruhy; 2 x NA se zraněním
  D1, km 17, ve směru Praha, nehoda, od 16.8.2017 18:41 do 16.8.2017 20:11, DN 2x TIR +OA plno částí po silnici

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace