Výkupní ceny mléka padají, náklady zemědělců rostou. I díky požadavku bavorských mlékáren

Bavorské mlékárny nutí své české dodavatele používat dražší krmiva bez genetické úpravy (ilustrační foto) - Foto: Hana Mikulincová

Bavorské mlékárny nutí své české dodavatele používat dražší krmiva bez genetické úpravy (ilustrační foto)Foto: Hana Mikulincová

Třetím rokem klesají výkupní ceny mléka a ani dotace od ministerstva zemědělství nestačí pokrývat ztráty. Zemědělci tedy potřebují snižovat náklady na produkci mléka. Jenomže teď přicházejí požadavky z některých německých mlékáren, podle kterých farmáři nesmějí používat ke krmení geneticky upravenou kukuřici a sóju. Náhrada je ale dražší.

Až korunou padesát musí zemědělci dotovat každý vyprodukovaný litr mléka. Jenom za únor klesly ceny o 30 haléřů. 

„Denní dodávku mléka máme zhruba 22 tisíc litrů. Znamená to, že na mléce můžeme ztrátu odhadnout okolo 20 tisíc denně,“ říká Jiří Šindelář, předseda jednoho velkého zemědělského družstva na Benešovsku. 

 

Výkupní ceny mléka padají, náklady zemědělců naopak rostou. Natáčela o tom Věra Hájková

Vložit na svůj web

Jejich ztráty na mléce rozhodně nepokryjí dotace a musí omezit náklady. V plánu je proto i snížení počtu dojnic o 100 kusů. Bojí se teď i toho, že budou muset začít používat krmivo, které není geneticky upravené. 

„Znamenalo by to pro nás další náklady, protože geneticky neupravená sója nebo sójové šroty jsou dražší,“ vysvětluje Šindelář. 

Na jedné tuně jde o dvoutisícový rozdíl. Přestat používat geneticky upravená krmiva musí podle Františka Jiroty, ředitele družstva, které vyjednává středočeským producentům mléka výkupní ceny, ti zemědělci, kteří dodávají do Bavorska. 

Řada zemědělců tak musí během půl roku začít používat takzvaně čistá krmiva. Německé mlékárny slibují, že za to budou platit na litru o něco více, je ale otázka, jestli půjde vůbec tolik geneticky neupravené kukuřice a sóji sehnat. Třeba sója se do Evropy vozí hlavně z USA a tam má 88 procent produkce geneticky upravený kód. 

Kdy se začne chovatelům dojnic blýskat na lepší časy, nikdo neví. Za poklesem výkupních cen je celoevropský nadbytek mléka kvůli uzavření ruského trhu a také to, že velké obchodní řetězce dávají přednost mléčným výrobkům ze zahraničí. 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D4, km 40, ve směru Příbram - D4, km 45, ve směru Strakonice, kluzká vozovka, sníh, Od 17.01.2018 00:07 Do 17.01.2018 03:07
  D4, km 45, ve směru Příbram - D4, km 40, ve směru Praha, kluzká vozovka, sníh, Od 17.01.2018 00:06 Do 17.01.2018 03:06
  D6, km 21.2, ve směru Praha, práce na silnici, jízdní pruh uzavřen, Od 18.01.2018 08:00 Do 18.01.2018 16:00, oprava svodidel.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace