Bolest kloubů: osteoartróza stále častěji postihuje mladší věkové skupiny. Příčin může být více

Artróza, koleno, bolest kloubů - Foto:  FreeDigitalPhotos.net

Artróza, koleno, bolest kloubůFoto:  FreeDigitalPhotos.net

Osteoartróza je v dnešní době častým onemocněním, které může omezovat mobilitu nejen starších, ale stále častěji i mladších lidí. Je nejen dědičná, ale vzniká také nevhodným životním stylem nebo obezitou. Hlavním projevem je bolest, ale mohou se objevit i otoky a omezení hybností kloubů.

Je každá bolest kloubu projevem tohoto onemocnění?

V případech bolestí kloubů je velmi oblíbená a rozšířená samoléčba, kdy si hned zakoupíme nějaké volně dostupné gely a masti, ovšem to rozhodně nedoporučuji. Bolest kloubů nemusí vždy znamenat artrózu. Vždy, když máme podezření, že trpíme artrotickým postižením, je potřeba navštívit svého praktického lékaře, který zajistí základní vyšetření a vyšetření na ortopedii nebo revmatologii. Následně se stanoví záměr i plán léčby. 

Má osteoartróza nějaký specifický typ bolesti? 

Typická bolest je tzv. startovací bolest. Objeví se po delším klidovém stavu ve chvíli, kdy se začneme pohybovat. Například ráno při vstávání z postele nebo pokud se po dlouhém sezení chceme přesunout jinam nebo vstát. Jde o to, že v počáteční fázi pohybu je bolest nejsilnější, ale je trvalá a delším pohybem se pouze zmírní. Bolest často omezuje pohyb pacienta a může být tak silná, že vyžaduje použití kompenzačních pomůcek. Ty ulehčí samotný pohyb a odlehčí daný kloub. 

Jak vlastně osteoartróza vzniká? A dá se zcela vyléčit?  

MUDr. Petr Grenar - Foto: Markéta Vejvodová

MUDr. Petr GrenarFoto: Markéta Vejvodová

Je to postižení vnitřních struktur kloubu, kde dochází ke změnám chrupavky v daném kloubu. Chrupavka se začíná ztenčovat a je nahrazovaná kostní tkání. Když si to představíme zjednodušeně, kloubní hlavice a kloubní jamka při pohybu kloužou. Mají velmi hladkou strukturu, aby pohyb byl co nejhladší. Kloubní plocha se onemocněním začne zdrsňovat, omezuje pohyb a způsobuje bolest. V časném stadiu je škála možností léčby vysoká, někdy s větší, někdy s menší účinností. U pozdějších stupňů artrotických změn na kloubech je jedinou léčbou operativní zákrok, tedy totální endoprotéza. Operace je vhodná od třetího stupně výše. Vše ostatní je pouze dočasné. Ovšem je mnoho preparátů, které mohou více či méně pomoci. 

Jaká je vlastně nejčastější příčina?

Nejčastější příčinou je vrozená dispozice. Pakliže prarodiče a rodiče mají problémy s klouby typu artrotických potíží, dá se říct, že i my tyto potíže mít budeme a můžeme nástup onemocnění pouze vhodným přístupem oddálit. Tady je nutné zmínit tzv. chondroprotektiva. Neaplikují se přímo na kloub, ale užívají se formou tablet. Způsobují zlepšení výživy a odolnost chrupavky v daném kloubu. Působí ale pouze preventivně. Pokud je toto onemocnění tzv. „v rodině“ a je dědičné, je vhodné už s předstihem tyto přípravky užívat. Onemocnění se přinejmenším oddálí a ulehčí jeho průběh. Existuje ale několik příčin, které naopak vznik artrózy urychlí. Jednou z nejčastějších příčin je obezita nebo nadváha. Kloub je nastaven na určitou hmotnost, a pokud je přetížen a máme třeba o 30 % své ideální váhy navíc, musí fungovat i za těchto podmínek - a tím se samozřejmě stav zhoršuje. 

Přečtěte si medailonek praktického lékaře Petra Grenara z Uhlířských Janovic! 

Pořad: Doktorská rada  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: středa 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D8, mezi km 22.3 a 20.8, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.06.2018 07:00 Do 20.06.2018 15:00, Pozor!, Údržba a opravy vozovek AB, zdroj: ŘSD
  D5, mezi km 20.2 a 19.5, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 20.06.2018 04:30 Do 20.06.2018 09:29, Pozor!, Údržba stromů a keřů, zdroj: ŘSD
  D11, mezi km 53.8 a 49, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 20.06.2018 07:30 Do 20.06.2018 13:45, Pozor!, Sekání trávy a údržba travních porostů, ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas