Jak se ráno dobře nastartovat i s nízkým tlakem? Zacvičte si ještě v posteli

Ranní rozcvičku začněte ještě v posteli - Foto: Creative Commons CC0 1.0 Universal

Ranní rozcvičku začněte ještě v posteliFoto: Creative Commons CC0 1.0 Universal

Vysoký tlak je ze zdravotního hlediska rizikový, hlavně pokud o něm nevíme. Oproti tomu nízký tlak sám o sobě není problém, ale lidé s nízkým tlakem se nemusí cítit dobře. Problémy mohou mít hlavně po ránu. Nízký tlak se nedá léčit, ale správným přístupem můžeme snížit negativní pocity na minimum a cítit se svěží.

V případě nízkého tlaku přeci jenom existuje jedno nebezpečí. Může totiž způsobit kolapsový stav a následný pád zranění. Při rychlém vstávání z postele se vám může zamotat hlava. Vstávejte proto pomalu. Posaďte se na posteli, protáhněte se, zacvičte si vsedě, pak se protáhněte a projděte. 

Dopřejte si dobrou snídani 

Pokud jste po ránu díky nízkému tlaku zpomalení, možná utíkáte do práce na poslední chvíli bez snídaně. Tělo naopak potřebuje po ránu posílit. Pokud nestíháte jíst, nastavte si budíka o půl hodiny dříve, abyste navykli své tělo vstávat. Na snídani se musíte těšit. Takže si dopřejte něco dobrého, zdravého a výživného. 

Ještě že máme kofein nebo thein 

Pokud máte nízký tlak, nejspíš vám myšlenky hned po probuzení směřují ke kávě. Nepijte ale kávu na lačno, nebo si způsobíte problémy. Žaludek není po ránu na takovýto koncentrát připraven. Nezapomeňte, že místo kávy vám může na nízký tlak pomoci také zelený nebo bílý čaj. Působí ale na každý organismus trochu jinak, takže je potřeba účinky nejprve opatrně vyzkoušet. 

Ranní rozcvičku začněte ještě v posteli 

Každé středeční dopoledne vám na Regionu přináší užitečné rady Petr Grenar - Foto: Markéta Vejvodová

Každé středeční dopoledne vám na Regionu přináší užitečné rady Petr GrenarFoto: Markéta Vejvodová

Rozcvička po ránu je lepší než káva. Tonizuje celý organismus a tělo se zadaptuje na nízký tlak. Musíte vědět, jaké dělat cviky. Cvičením se navíc tlak lehce zvýší. Ideální je začít už v posteli různé protahovací horizontální cviky, posilování břišního svalstva nebo protahování horních a dolních končetin. 

Neriskujte ale kvůli cvičení partnerské problémy, pokud vaše druhá polovička preferuje klidný ranní spánek. V tom případě se pomalu přesuňte do jiné místnosti a začněte cvičit po probuzení vleže na zemi. Ideální je zvedat nohy, cvičit sedy – lehy a protahovací cviky vleže, vkleče a na břiše. Není vhodné dělat cviky, které způsobují kolísání krevního tlaku, například dřepy. Jak se postupně tonizuje organismus, můžete s cvičením přejít do vertikální polohy a cvičení ukončit rychlejší chůzí. 

Přečtěte si medailonek praktického lékaře Petra Grenara z Uhlířských Janovic! 

Pořad: Doktorská rada  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: středa 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 20.6.2018 19:10 do 21:15; na silnici 114 v obci Mokrovraty okres Příbram; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; OA x MOTO se zraněním. ZZS a PČR jedou na místo.
  Od 20.6.2018 18:25 do 19:25; D11 - 23.5km na trase Praha - Hradec Králové; příčiny zdržení odstraněny; provoz v jízdním pruhu obnoven
  D8, mezi km -2.2 a -2.1, ve směru Drážďany, práce na inženýrských sítích, levý jízdní pruh uzavřen, Od 20.06.2018 20:00 Do 21.06.2018 06:00, částečná uzavírka dálnice D8 v souvislosti s akcí „D8 - oprava ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas