Chřipková epidemie stále nekončí. Šíření viru závisí hlavně na chování lidí

Jak moc se virus šíří mezi lidmi, závisí zejména na jejich chování - Foto: CC0 Public domain

Jak moc se virus šíří mezi lidmi, závisí zejména na jejich chováníFoto: CC0 Public domain

Pravidelně každou zimu zasáhne Českou republiku chřipková epidemie. Letošní je obzvlášť urputná a podle hygieniků zatím stále nekončí. Sice občas na některých místech země zeslábne, ale jinde naopak nabere na síle. S hrozbou chřipky prý musíme ještě pár týdnů počítat.

Počet nakažených na jednotlivých místech v krajích sledují krajské hygienické stanice. Podle ředitelky krajské hygienické stanice Středočeského kraje Jarmily Rážové minulý týden výrazně poklesl výskyt chřipkového onemocnění v polovině okresů středních Čech, ale ve druhé polovině se naopak výrazně zvýšil. 

 

Virus chřipky se velmi rychle mění, proto je potřeba očkovat proti ní každý rok

Vložit na svůj web

Jak moc se virus šíří mezi lidmi, závisí zejména na jejich chování. „Vzhledem k tomu, že jde o kapénkovou infekci, měli by být všichni nakažení lidé maximálně zodpovědní. Měli by kašlat do kapesníků a ty kapesníky by pak měli zlikvidovat tak, aby nepřišly do kontaktu s někým dalším. A měli by samosebou i co možná nejvíc omezit přímý kontakt s ostatními lidmi, protože čerstvý virus se přenáší i znečištěním věcí, na které nemocní sáhnou, například tyče v dopravním prostředku nebo telefonního sluchátka a podobně," říká hygienička. 

Také je důležité vyhýbat se v době chřipkových epidemií velkým shromážděním lidí, zejména v uzavřených prostorech. Nejdůležitější je ale pochopitelně prevence a nejúčinnější ochranou je nechat se očkovat. Ovšem ne v době probíhající chřipkové epidemie, ale už na podzim, kdy je vyhlášena možnost očkování proti chřipce. 

Poslechněte si celý rozhovor s Jarmilou Rážovou!
Pořad: Dopolední host  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pondělí-středa 11:04, délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D1-15,55
  Od 21.3.2018 17:35 do 19:40; na silnici 00310 u obce Průhonice okres Praha-západ; Čestlice kruhový objezd ul. Obchodní, ul. Uhříněveská; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  ulice Elznicova, mezi křižovatkami ulic 5. května a Frant. Tlustého, Pchery, okr. Kladno, oprava povrchu vozovky, Od 21.03.2018 16:30 Do 22.03.2018 15:00

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace