Dakar je tak náročný, že auto pokaždé zničíme, přiznává Martin Macík

Martin Macík - Foto: Martin Čuřík

Martin MacíkFoto: Martin Čuřík

Rodák ze Sedlčan, osmadvacetiletý pilot kamionu Martin Macík se letos opět zúčastnil nejtěžšího motoristického závodu Rallye Dakar. Jeho tým Big Shock Racing získal v extrémně náročném ročníku nejlepší české umístění v podobě 5. místa.

Martin Macík jel letos závod Rallye Dakar už pošesté, v roli pilota ho absolvoval počtvrté. Zúčastnil se ho se žlutým kamionem značky Liaz, kterému se svým týmem důvěrně říká Franta. Tříčlennou posádku tvořili vedle Martina Macíka ještě navigátor František Tomášek a mechanik Michal Mrkva. 

Skvělé páté místo je samozřejmě zásluhou celého týmu. „Jet rychle umím, dobrý auta mám, ale ten servis, bez toho by to vůbec nešlo,“ říká Martin Macík. „Je to tak náročný a tak strašně rychlý, že to auto pokaždý zničíme, jen je otázka, jak moc a jak dobře ho během cesty dokážeme opravit.“ 

 

Jak řeší závodníci během Dakaru základní lidské potřeby?

Vložit na svůj web

Letošní ročník Rallye Dakar byl podle všeho doposud nejnáročnějším závodem v celé jeho historii. I závodníci, kteří patří ke světové špičce, přiznali, že něco podobného ještě nikdy nezažili. „Bylo to opravdu nesmírně náročný, ale já jsem rád, že to bylo takhle těžký, protože nás to hodně naučilo a přineslo nám to spoustu nových zkušeností,“ vysvětluje Martin Macík. 

Martin Macík - Foto: Luboš Vedral

Martin MacíkFoto: Luboš Vedral

A cestou samozřejmě zažil se svým týmem i nejednu komplikaci. Například předposlední etapu dojížděli bez předního skla, jen s motoristickými brýlemi na očích a za úplné tmy. „Stalo se nám, že jsme trefili větev, která to sklo napraskla. Nejdřív jsme tomu nevěnovali velkou pozornost a jeli dál, ale pak v té obrovské rychlosti a při tom obrovském tlaku nám to sklo prasklo úplně. Museli jsme zastavit, vykopnout ho, nasadit brýle a jet dál bez něj,“ popisuje Martin Macík. 

Jeho tým si během závodu několikrát sáhl na dno fyzických i psychických sil. Přesto se pokaždé dokázali navzájem podržet a povzbudit a zdárně ve zdraví dojet do cíle. Sice naprosto vyčerpaní, ale šťastní. Dokázali se dostat do nejlepší pětky. 

Poslechněte si celý rozhovor s Martinem Macíkem!
Pořad: Dopolední host  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pondělí-středa 11:04, délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 25.5.2018 14:15 do 15:15; na dálnici D6; na sjezdu na exitu 2 směr Praha; požár vozidla; jedná se o OA, na místo HZS a PČR.
  Od 25.5.2018 14:20 do 15:20; D8 - -1.1km na trase Bílinka - Praha; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností
  Od 25.5.2018 14:00 do 15:05; na silnici 3 u obce Votice okres Benešov; směr Praha; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace