Bolí vás břicho? Možná vám tělo dává varovný signál

Pokud vás bolest břicha trápí delší dobu, navštivte svého praktického lékaře - Foto: CC0 Public domain,  pixabay.com

Pokud vás bolest břicha trápí delší dobu, navštivte svého praktického lékařeFoto: CC0 Public domain, pixabay.com

Existuje spousta důvodů, proč vás může bolet břicho, žádný z nich byste přitom neměli při častějším výskytu podceňovat. Co bolesti indikují? Jak se jich zbavit? A potýkají se obézní lidé s nepříjemnými pocity v oblasti břicha častěji? I na takové otázky se zaměřila Kateřina Cajthamlová.

Pokud se potýkáte s břišními obtížemi, není úplně snadné najít příčinu. Mohou být různého původu a je vhodné si je trochu rozdělit. Nejprve si musíte určit, jestli se jedná o bolest, která skutečně souvisí s břichem. Může totiž vycházet ze svalů, ať už přímých, příčných nebo šikmých břišních. Takovou bolestí trpí zpravidla lidé, kteří to přehnali s cvičením sklapovaček nebo nosili těžkou zátěž. Bolest ale může být spojená i s obtížemi bederní páteře nebo horní hrudní páteře. 

Svalové obtíže se většinou projevují při pohybu a s mírným časovým posunem. U lidí, kteří nejsou zvyklí na pravidelný pohyb, přichází bolest téměř okamžitě, sportovci ji cítí v trénovaných svalech později. Jde o důsledek nahromaděné kyseliny mléčné neboli laktátu, což je produkt svalové činnosti. Pomoc představuje kombinace rozpustného acylpyrinu a hořčíku. U dalšího cvičení je ale lepší se nepřepínat. 

Nedostatek pohybu naopak naruší peristaltiku neboli pohyblivost střev, která se projeví zvýšenou plynatostí. Naše trávicí ústrojí totiž zleniví a hůře zpracovává i jednoduchou stravu. 

Čtěte také: Vyvarujte se 5 omylů, které komplikují hubnutí

Bolest břicha může souviset i s psychogenními faktory, například úzkost může nepříjemnosti vlastně způsobit i udržovat. Typickým příkladem jsou malé děti, které velmi často bolí bříško. Obtíže ale mohou způsobit také potravní intolerancí na laktózu nebo lepek, většinou je doprovází křeče a průjem. 

Kateřina Cajthamlová - Foto: Khalil Baalbaki

Kateřina CajthamlováFoto: Khalil Baalbaki

Dalším původcem mohou být vyhřezlé ploténky. Zejména pokud tlačí ploténka na nerv jen málo (čili je vyhřezlá jen trochu), narušil se pouze okraj nervového vlákna, takzvané citlivé nervy, které ovlivňují vnitřní orgány. 

„Ploténky z oblasti dolní hrudní a horní bederní páteře mohou způsobovat prchavé bolesti uvnitř břicha. Dokonce tam jsou motorické nervy pro střevo, které může zhoršit svou práci a peristaltiku vinou bolestí zad. Takové potíže může doprovázet nepříjemná zácpa,“ upřesňuje příčinu některých bolestí Kateřina Cajthamlová. 

Ať už vás břicho trápí z jakéhokoliv důvodu, pokud s bolestí bojujete delší dobu, rozhodně navštivte svého praktického lékaře. Bolest břicha totiž může být projevem různých, často velmi vážných problémů. 

Poslechněte si celý rozhovor s Kateřinou Cajthamlovou!
Pořad: Hubněte zdravě s Kateřinou Cajthamlovou  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: čtvrtek 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 24.6.2018 15:35 do 17:40; D11 - 28.8km na trase Hradec Králové - Praha; nehoda, tvoří se kolona vozidel; havarované vozidlo; havárie OA do svodidel, bez zranění osob.
  Od 24.6.2018 15:30 do 19:35; v ulici Kolínská v obci Nová Ves I okres Kolín; nehoda; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA se zraněním. Na místě ZZS a PČR.
  D1EXIT 10, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 24.06.2018 15:07 Do 24.06.2018 17:01, , sekání trávy a údržba travních porostů, zdroj: ŘSD

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas