Příliš rychlé hubnutí může signalizovat nemoc. Nejčastější bývá deprese

Vážení a měření se v pase by měla být důležitá součást každé snahy o snižování váhy - Foto: Fotobanka Pixabay

Vážení a měření se v pase by měla být důležitá součást každé snahy o snižování váhyFoto: Fotobanka Pixabay

Čeho je moc, toho opravdu může být příliš. Platí to i s ohledem k hubnutí. Rychlé nebo až nekontrolovatelné snižování váhy může naznačovat zdravotní problémy. Jaké? A jaký bývá přirozený průběh při dietách? Odpovědi hledala doktorka Kateřina Cajthamlová.

Pokud máte například 30 kilo nadváhu, zpočátku půjde hubnutí rychle. Výjimkou nemusí být snižování hmotnosti o šest kilo za měsíc. Postupně se ale hubnutí zpomalí, u některých se zastaví. A je to logické. Měli bychom primárně vědět, čeho máme nadváhu. Může jít o nadbytečný tuk nebo i nadbytečnou vodu. 

„Pokud to bude nadbytečná voda, nemůžeme jenom odtučňovat, ale musíme i odvodňovat. V některých případech musíme nejprve léčit orgány, které jsou zodpovědné za odvodnění nebo odtučnění. S odvodněním souvisí naše ledviny, s odtučněním naše játra. To znamená, že bychom opravdu neměli v dnešní velmi moderní době, která oplývá léčebnými a diagnostickými metodami, začít hubnout nějak podomácku a hlavně nějakou divokou metodou bez znalosti zdravotního stavu. Čili pokud máme nadbytečné množství tuku, vždycky je dobré, abychom se i zvážili a změřili v pase,“ říká Kateřina Cajthamlová. 

Čtěte také: Při hubnutí nic nepodceňte. Poslouchejte své tělo

Důležité je označení, kde je nadbytečného tuku nejvíce. Pokud v oblasti boků, jedná se o méně rizikový typ obezity, než když se nachází hodně tuku v oblasti břicha. Tuk v oblasti břicha může signalizovat v některých případech zvýšenou hormonální činnost. Může jít také o podvýživu, zejména v podobě nedostatku bílkovin a polysacharidů s nadbytkem tuků. 

Kateřina Cajthamlová - Foto: Khalil Baalbaki

Kateřina CajthamlováFoto: Khalil Baalbaki

„Důvod, proč se může hubnutí zpomalit, zastavit nebo se nemusí podařit, je stav podvýživy, kdy máme během hubnutí v první fázi velmi přísnou dietu. Zhubneme tukovou tkáň, která nás chrání před úbytkem energie. Proto savci přibírají tuk, protože je to izolační hmota. My musíme tepelné ztráty nějak nahradit. Hradíme je většinou přidáním jídla podle toho, co děláme. Většina lidí začne sportovat, zvýší se jim výkonnost, zvýší se jim dechová kapacita. A musí tedy přidat tekutiny, přidat bílkoviny a přidat trochu tuku. Když dodáváme tělu tuku, kolik ho potřebuje, nemá potřebu si ho skladovat.“ 

Když zaregistrujeme ztrátu tělesné hmotnosti vyšší než 10 % za měsíc, většinou jde o indikátor nemoci. Nejčastější příčinou bývá deprese, u které se kombinují dva faktory. Člověk je na jednu stranu demotivovaný, nechce se pohybovat, nechce jíst, a tak se mu sníží množství potravy na kritickou mez. A další věcí je, že se u deprese člověk trápí, může ztrácet aktivní svalovou hmotu. Kilo svalů a kilo tuku sice váží stejně, ale ztráta svalové hmoty nastupuje rychleji. A to samozřejmě není v pořádku. 

Jak s chřadnutím těla souvisí štítná žláza? A jaké další problémy může přinést náhlé hubnutí? Poslechněte si celý rozhovor!
Autor:  Kateřina  Cajthamlová,  redakce
Pořad: Hubněte zdravě s Kateřinou Cajthamlovou  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: čtvrtek 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 12.12.2017 21:45 do 13.12.2017 01:45; D10 - 43.1km na trase Praha - Turnov; D10 - 43.1km na trase Praha - Turnov; nehoda; provoz obnoven; nehoda; průjezd se zvýšenou opatrností - vozidla stojí na ...
  D1, mezi km 33.9 a 39, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 11.12.2017 10:00 Do 12.12.2017 23:00, Odstraňování dopravního značení
  Od 12.12.2017 20:35 do 22:40; na silnici 125 u obce Veltruby okres Kolín; nehoda; DN srážka se zvěří

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace