Proč při smutku saháme po čokoládě? Bonboniéra problémy nevyřeší

Čokoládové pralinky - Foto: Fotobanka Pixabay

Čokoládové pralinkyFoto: Fotobanka Pixabay

Špatná nálada neboli dysforie potká jednou za čas každého. Pokud se ale nálada dlouho nezlepšuje, je potřeba se zamyslet, jestli v tom není něco většího.

Být smutný kvůli nějaké události, nebo naštvaný na někoho, kdo se k nám špatně zachoval, je logické. „Důležité je, aby odpovídal náš duševní stav aktuální situaci,“ vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová. Za své emoce bychom se neměli kárat, ale neměli bychom se k nim ani příliš upínat. „Předtím než jdeme spát, bychom měli mít nějakou formulku, vtip, odpuštění nebo omluvu, abychom to netahali do druhého dne,“ radí paní doktorka. 

Strava pro lepší náladu 

Tvorbě endorfinu a serotoninu pomáhají cukry. Oba zmíněné hormony ovlivňují pocit štěstí a spokojenosti. To však neznamená, že stačí navštěvovat cukrárnu. Dlouhodobé následky sladkostí jistě dobře znáte. K lepší náladě pomáhá vyvážená strava s ovocem a složitými cukry, které najdete v přílohách. Nic si neodpírejte, ale jezte s mírou. 

Jak poznáme, že je to vážné? 

S depresemi nemusíte bojovat sami - Foto: Fotobanka stock.xchng

S depresemi nemusíte bojovat samiFoto: Fotobanka stock.xchng

Přetrvávající špatnou náladu nazýváme depresí. Ta trvá déle jak dva týdny v kuse. Mezitím člověka opouští motivace cokoliv dělat, dochází k izolaci, nebo i k odmítání potravy. Může jít o situační depresi vyvolanou náhlou duševní zátěží, nebo klinickou, která souvisí se sníženou hladinou serotoninu a s dědičnými faktory. Neléčená situační deprese se nakonec může stát chronickou. 

Není nutné, aby se lidé s depresí prali sami na vlastní pěst. Pomoc nabízí psychologové a psychoterapeuti. V některých případech je vhodné nasadit léky, někdy stačí dialog a rada. 

Cvičení jako prevence 

Každý má vlastní návod, jak se udržet v psychické pohodě, obecně ale můžeme říct, že cvičení pomáhá. Najděte si sport, který vás baví, nebo zkuste pravidelné procházky. Pročistíte si tak hlavu a ještě podpoříte svou postavu a tvorbu hormonů štěstí. 

Autor:  Kristýna Hladíková, Kateřina  Cajthamlová
Pořad: Hubněte zdravě s Kateřinou Cajthamlovou  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: čtvrtek 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D1, mezi km 44.8 a 41, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.06.2018 14:00 Do 23.06.2018 17:31, , sekání trávy a údržba travních porostů, zdroj: ...
  D0 nájezd EXIT 26, ve směru od D6 a ul. Karlovarské, vjezd na dálnici uzavřen, Od 23.06.2018 13:35 Do 23.07.2018 23:59, Objízdná trasa vedena pokračováním po dálnici D6 ve směru na Karlovy Vary s následným ...
  D6, mezi km 1.1 a 0, ve směru Praha, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.06.2018 13:35 Do 23.07.2018 23:59, oprava povrchu vozovky v protisměrném pásu dálnice. Provoz veden mezi km 1,105 ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas