Pusťte se do jarního hubnutí s 10 radami Kateřiny Cajthamlové

Pokud to počasí dovoluje, je prospěšné sportovat venku - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Pokud to počasí dovoluje, je prospěšné sportovat venkuFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Na jaře se probouzí příroda. A také se jedná o období, kdy je příhodné shodit pár nadbytečných kil. Kateřina Cajthamlová si připravila 10 rad pro jarní hubnutí a celkovou psychickou a fyzickou pohodu, při kterých vycházela z moudrosti našich předků. Rozdělila je navíc podle 5 elementů – slunce, vody, země, vzduchu a duše.

10 jarních rad Kateřiny Cajthamlové 

1. Choďte na slunce 

2. Chraňte kůži před sílou jarního slunce 

3. Otužujte se studenou vodou 

4. Dodržujte pitný režim 

5. Zařaďte do jídelníčku mladé zelené rostliny a klíčky 

6. Jezte tak, abyste nehladověli 

7. Větrejte, snižte teplotu v bytě 

8. Dýchejte zhluboka – okysličujte organismus 

9. Pečujte o své vztahy, navštivte příbuzné a přátele 

10. Proveďte jarní úklid a rozdejte nepotřebné věci 

   

Slunce 

Pohyb v přírodě pomáhá celkové pohodě - Foto: Fotobanka Pixabay

Pohyb v přírodě pomáhá celkové pohoděFoto: Fotobanka Pixabay

Jarní sluníčko je zrádné. Po zamračené zimě, kterou jsme povětšinou trávili zavření pod střechou, bychom měli kůži chránit před spálením a mazat se ochrannými krémy. Na druhou stranu bychom se neměli podle starého přísloví „Kam nechodí slunce, tam chodí lékař“ slunci vyhýbat. Proto je lepší dát za hezkého počasí přednost procházce venku než aerobním aktivitám ve fitness centru. 

Kůži je třeba chránit i vnitřně. Do jídelníčku bychom proto měli zařadit mrkev, zdroj beta karotenu a dobře ji hydratovat pomocí správného pitného režimu. Další rady, jak si výživou dopomoci ke krásné pokožce, najdete zde

Voda 

Jaro je obdobím živé – běhuté čili tekuté – vody. Naši předkové byli zvyklí se otužovat a my bychom měli jít v jejich šlépějích. Otužovat bychom se měli každé ráno. Kateřina Cajthamlová radí jít na to opatrně a pozvolna – začít s vodou vlažnou a postupně teplotu snižovat. Připravíme se tak i na letní koupání v chladnější přírodní vodě. Otužováním pomáháme našemu metabolismu, tělo musí na zahřátí vydat více energie (na druhou stranu pravidelné plávání ve studené vodě naopak tělo nutí k tvorbě vrstvy tělesného tuku). Studená sprcha pomáhá i vlasům, které jsou následně lesklejší a hladší. 

Čtěte také: Pijte hlavně obyčejnou vodu, kávu si dejte maximálně třikrát denně

Nejen na jaře bychom měli dodržovat pitný režim. Doporučené množství čisté neslazené a nesolené vody se pohybuje mezi 1,5 – 2,5 litru. Pokud jsou venkovní teploty vyšší, kvůli kterým se potíme, měli bychom objem vody zvýšit. Stejný postup je potřeba volit i při horečce. 

Země 

Salát s klíčky - Foto:  Freedigitalphotos.net

Salát s klíčkyFoto:  Freedigitalphotos.net

Země se na jaře probouzí, klíčí v ní nový život a rostou mladé zelené rostliny. Právě zelené bylinky, kopřivy a klíčky bychom na jaře měli zařadit do jídelníčku. Klíčky nemusíme kupovat, stačí nechat na světlém místě vyklíčit luštěniny (především fazole), obiloviny a další semínka na vlhké vatě nebo papíru. Klíčky obsahují mimo jiné vysoké množství bílkovin a antioxidant chlorofyl. Necháte-li klíčit delší dobu, získáte mikrobylinky (se dvěma lístky) nebo babybylinky (s více lístky). 

Vzduch 

Otužovat bychom se měli i vzduchem. Větrat, ubrat topení - a to zejména na spaní. Větrání by mělo být krátké a intenzivní. 

Pohyb na zdravém vzduchu musí jít ruku v ruce se správným dýcháním. Pokud trpíme na překyselení organismu, může to být způsobeno právě nesprávným dýcháním. Nedýcháme-li dostatečně hluboko, nevydýcháme dostatek CO2, který je nositelem kyselin. Dechová cvičení lze praktikovat při nafukování balonků, foukáním pomocí brčka do vody, zpíváním nebo dlouhým hovorem. 

Duše 

Doktorka Kateřina Cajthamlová - Foto: Adam Kebrt

Doktorka Kateřina CajthamlováFoto: Adam Kebrt

Jaro je období nového života a prvních nebo nových lásek. Jarního počasí bychom měli využít k návštěvám svých příbuzných a přátel, k procházkám. Rozhovory o příjemných věcech, humor a optimismus k jaru patří a rozhodně pomáhají k celkové pohodě. 

Duši pomůže i jarní úklid. Při něm si uvědomíme, kolik máme věcí, které navíc můžeme poslat dál. Vědomí bohatství a velkorysosti nás naplní optimismem, šťastně a spokojeně se budeme cítit, když obdarujeme někoho jiného. 

Poslechněte si celý rozhovor s Kateřinou Cajthamlovou 

Autor:  Kateřina  Cajthamlová,  redakce
Pořad: Hubněte zdravě s Kateřinou Cajthamlovou  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: čtvrtek 11:07  |  Délka pořadu: 40 minut  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Srážky: přeháňky, D11-59,9
  Srážky: přeháňky, D11-60
  silnice I/16, Žižice, část obce Vítov, okr. Kladno, práce na inženýrských sítích, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 26.04.2018 00:00 Do 30.05.2018 23:59, Částečná uzavírka silnice č. I/16, v úseku ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace