Jakub Dvořáček: Vývoj léku trvá až patnáct let. Může stát až dvě miliardy dolarů

S výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Mgr. Jakubem Dvořáčkem jsme si povídali o tom, jak probíhá vývoj léků.

Mluvili jsme o onemocněních, na která vznikají nové léky. Probírali jsme, jakými fázemi tento vývoj probíhá. Hovořili jsme o komplikacích, ke kterým může během tohoto procesu dojít. Věnovali jsme se tomu, co rozhoduje o úspěšnosti ve vývoji nového léku. 

 

Výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Mgr. Jakub Dvořáček o tom, jak probíhá vývoj léků

Vložit na svůj web

Jediný lék z desítek tisíc sloučenin 

Pacient, který dvakrát denně zapije tabletu léku sklenkou vody, si zřejmě nedokáže představit, kolik času, práce tisíců lidí a finančních prostředků stojí za vznikem léčiva. Vývoj inovativního léku je dlouhodobou a nákladnou záležitostí s nejistým koncem. 

V průměru trvá deset až patnáct let a může stát až téměř dvě miliardy dolarů. Z desítek tisíc nových sloučenin, které vědci objeví, se pouze 250 dostane do předklinického testování. Do klinického hodnocení pak postoupí jen několik z nich. Pouze jeden z pěti léků je následně schválen registrační agenturou a dostane se k pacientům.  

Každý nový lék prochází několika etapami vývoje. V předklinickém testování se zjišťují nežádoucí účinky a vhodnost potenciálního léku pro testy na lidech. Kromě případné toxicity a závažných negativních vedlejších vlivů, se v předklinické fázi testuje i vhodné dávkování léku. 

Klinické testy – bezpečnost a účinnost  

Pokud je tato etapa úspěšná, nastupuje lék do samotného klinického hodnocení. V první fázi je nová látka testována na několika desítkách, většinou zdravých, dobrovolníků. Zjišťuje se bezpečnost a nežádoucí účinky léku, jeho vliv na orgány člověka a toleranční dávky. 

Ve druhé fázi, kdy je zapojená menší skupina pacientů s daným onemocněním, se zkoumá účinnost nového léku, vhodné dávkování pro léčbu nemoci a tolerance nemocného organismu. 

Třetí fáze klinického testování zkoumá na vzorku několika tisíc lidí dlouhodobý účinek užívání léku. Zároveň lze na takto velkém vzorku lépe odhalit případné vzácné nežádoucí účinky. Ve třetí fázi se také na širokém vzorku pacientů prověřují výsledky předchozích testů. 

Studie probíhají často mezinárodně, aby mohla být látka zkoumána v co nejkratší době na co největším počtu vhodných pacientů. 

Registrací léku výzkum nekončí 

Projde-li nový lék úspěšně všemi fázemi klinického hodnocení, lze jej předložit k registraci registrační autoritou. V USA je lék schvalován Americkým úřadem pro kontrolu potravin a léků (FDA), na evropské úrovni potom Evropská léková agentura (EMA). 

V České republice je za registrace léčiv zodpovědný Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Agentury schválí a zaregistrují pouze ty léky, které jsou bezpečné pro pacienty, a jejich účinek je nesporně prokázán. Ve chvíli, kdy je lék řádně registrován, může být výrobcem uveden na trh a pacienti ho mohou začít užívat. 

Reprízováno 17. července 2013. 

Pořad: Karambol  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: již se nevysílá (vysílal se leden 2012 - prosinec 2013)  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 25.6.2018 13:10 do 16:15; D7 - 9.9km na trase Slaný - Praha; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice
  silnice I/66, Milín - Příbram, okr. Příbram, pomalu jedoucí vozidlo údržby, oprava vodorovného dopravního značení, Od 26.06.2018 07:00 Do 26.06.2018 17:00, obnova VDZ
  D1 - 15.4km na trase Říkovice - Praha, nehoda nákladního vozidla, havarované vozidlo, Od 25.06.2018 12:20 Do 25.06.2018 14:20, nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla; OA x NA bez zranění.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas