Ivo Toman: Od sociální smrti k úspěchu

Ing. Ivo Toman - Foto:  Osobní archiv Ivo Tomana

Ing. Ivo TomanFoto:  Osobní archiv Ivo Tomana

S marketingovým odborníkem a školitelem osobního rozvoje a motivace Ing. Ivo Tomanem jsme mluvili o tom, jak může člověk překonat sám sebe a mít úspěch v životě.

Probírali jsme i problémy, které na své cestě překonávají lidé s Tourettovým syndromem. 

Když člověk překoná sám sebe 

Ivo Toman se narodil s Touretteovým syndromem. I přes problémy způsobené tímto postižením absolvoval VŠLD ve Zvolenu. 

Po ukončení studia se začal zajímat o prodej, marketing a aplikovanou psychologii. Ivo Toman se stal prodejcem v přímém prodeji. V prodeji měl úspěchy, proto ho požádali, aby školil jiné. Váhal, protože má tiky, dokonce i zvukové. Nakonec ale svolil a začal školit ostatní. 

Touretteův syndrom se projevuje různými tiky 

Obličej (ilustrační foto) - Foto: stock exchange

Obličej (ilustrační foto)Foto: stock exchange

Touretteův syndrom je vrozené neurologicko-psychiatrické onemocnění (tzn. postihující mozek). Negativně ovlivňuje hybnost člověka a některé prvky chování. Pro onemocnění jsou typické především pohybové tiky, nejčastěji mrkání, trhání hlavou a končetinami, různé grimasy apod. 

Tiky mohou být i zvukové např.: posmrkávání, chrochtání, pískání, vykřikování slov a vět. Výkřiky i pohyby mohou mít nevhodný nebo neslušný obsah. Tiky se vyskytují mnohokrát za den a zhoršují se při stresu. 

Typ, intenzita i tíže tiků, se může v čase měnit. Tikům předcházejí nepříjemné pocity, které pacienta nutí k tiku (např. pálení v očích před mrknutím, ztuhnutí šíje ustupující záškubem hlavy ad.). Po vykonání tiku nepříjemné pocity ustoupí a nastává dočasná úleva. Tiky jsou částečně potlačitelné vůlí. 

Lidé s Touretteovým syndromem se potýkají i s poruchami chování 

Vztek (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Vztek (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

K častým příznakům patří i poruchy chování. Projevují se např.: neklidem, nesoustředěností, neposedností, nutkavým jednáním a myšlenkami, puntičkářstvím, prováděním různých rituálů, výbušností, agresivitou, sebepoškozováním. Tyto příznaky ale nemusejí být vždy přítomny. 

První příznaky mohou být nenápadné, později následuje jejich plné rozvinutí. Přechodné zhoršení nastává na začátku puberty. V dospělosti obvykle tikové projevy ustupují a dochází k zlepšení a stabilizování potíží. 

Zdroj informací: www.atos-os.czwww.ivotoman.cz

Autor:  Alima Martinová, Ivo Toman, Ondřej Fiala
Pořad: Karambol  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: již se nevysílá (vysílal se leden 2012 - prosinec 2013)  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D8, mezi km 37 a 21, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 18.06.2018 07:00 Do 18.06.2018 17:00, údržba a opravy vozovek AB, zdroj: ŘSD
  D10, mezi km 46.4 a 53.6, ve směru Turnov, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 14.06.2018 12:00 Do 18.06.2018 23:59, „D10 Kosmonosy – Bakov, mikrokoberec, LS“ - demontáž DZ, střídavě ...
  silnice I/38, v katastru obce Čáslav - v katastru obce Třebešice, okr. Kutná Hora, zúžené jízdní pruhy, oprava povrchu vozovky, Od 19.06.2018 08:00 Do 19.06.2018 16:00, zálivka výtluků.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas