Jana Zárubová: Epilepsie se nebojte, jde s ní žít

MUDr. Jana Zárubová - Foto:  Thomayerova nemocnice

MUDr. Jana ZárubováFoto:  Thomayerova nemocnice

S neuroložkou z oddělení neurologie Thomayerovy nemocnice MUDr. Janou Zárubovou jsme mluvili o lidech, kteří mají epilepsii.

Probírali jsme příčiny vzniku tohoto onemocnění. Zaměřili jsme se na to, jak epilepsie komplikuje lidem život. A mluvili jsme o její léčbě. 

V Evropě trpí epilepsií kolem 6 miliónů lidí, z toho 1 milión dětí. Jedná se o jedno z nejčastějších neurologických onemocnění. Stále přicházejí nové léky, které mohou pro některé pacienty představovat dosažení stavu bez záchvatů nebo alespoň zmírnění epilepsie. 

Epilepsie není jen jedna nemoc 

Mozek (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Mozek (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

„V současné době víme, že epilepsie není jedna nemoc, ale řada velmi odlišně probíhajících onemocnění, která mají různé příčiny, odlišný průběh, reakci na léčení a prognózu. Sedmdesát procent lidí s epilepsií dnes může díky moderní léčbě žít s epilepsií život bez záchvatů. Přesto i těmto lidem chronické onemocnění ovlivňuje řadu životních rolí. Lidé s epilepsií se stále setkávají s předsudky a mohou být nemocí stigmatizováni“, popisuje život pacientů MUDr. Jana Zárubová z oddělení neurologie Thomayerovy nemocnice. 

Asi třetina pacientů má velmi vážný průběh 

Poradna (ilustrační foto) - Foto: Filip Rožánek

Poradna (ilustrační foto)Foto: Filip Rožánek

Třicet procent pacientů s epilepsií má velmi vážný průběh onemocnění, který se nedaří zvládnout tak, aby neměli, často závažné, epileptické záchvaty, řadu dalších onemocnění, která se s tzv. farmakorezistentní epilepsií sdružují. 

Těmto dětem a dospělým, ale i jejich rodinám a blízkým, epilepsie zásadním způsobem ovlivňuje život. Neobejdou se bez psychosociální pomoci. 

Občanské sdružení EpiStop, Thomayerova nemocnice se svým dětským a dospělým neurologickým oddělením, další zdravotnická zařízení, Ministerstvo zdravotnictví, odborná lékařská společnost Česká liga proti epilepsii, pacientské organizace Společnost „E“, EPI rodina (se SME), Koalice pro zdraví, dlouhodobě usilují o zlepšení života lidí s epilepsií v České republice. 

Zdroj informací: Thomayerova nemocnice

Autor:  Alima Martinová, Jana Zárubová
Pořad: Karambol  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: již se nevysílá (vysílal se leden 2012 - prosinec 2013)  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 20.2.2018 01:30 do 04:30; D1 - 5.5km na trase Praha - Říkovice; porouchané vozidlo, zdržení; neprůjezdný pravý jízdní pruh
  D11, mezi km 61 a 59, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 20.02.2018 07:30 Do 20.02.2018 16:30, , údržba stromů a keřů, zdroj: ŘSD
  D8, mezi km 2.5 a 9, ve směru Drážďany, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 20.02.2018 07:30 Do 20.02.2018 16:30, , úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: Ř ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace