Karambol10. prosince  2013  

Alena Paříková: O selhání ledvin ani nemusíte vědět

MUDr. Alena Paříková, Ph.D. - Foto:  Osobní archiv Aleny Paříkové

MUDr. Alena Paříková, Ph.D.Foto:  Osobní archiv Aleny Paříkové

S nefroložkou a vedoucí lékařkou Dialyzačního oddělení Kliniky nefrologie IKEM v Praze MUDr. Alenou Paříkovou, Ph.D. jsme mluvili o léčbě selhání ledvin.

Zaměřili jsme se na příčiny vzniku onemocnění ledvin. Věnovali jsme se moderním metodám jeho léčby. 

O selhání svých ledvin nemají lidé často ani tušení 

Podle odhadů trpí některou formou onemocnění ledvin každý desátý člověk. Až 90 procent lidí o těchto potížích neví. Často právě až do doby, než se dostaví závažné problémy. 

Nemocné ledviny totiž nijak nebolí. V praxi se lékaři setkávají s tím, že k nim přibližně 40 procent nemocných přichází už s akutním selháním ledvin. Je nutné si uvědomit, že selhání ledvin je trvalé a nelze ho vyléčit. 

Jeho nejčastější příčinou bývá obvykle cukrovka, vysoký krevní tlak anebo některá onemocnění ledvin. Především jde o opakované či chronické záněty, polycystická choroba ledvin nebo různé vrozené vady. 

APD pacient (dialýza v nemocnici) - Foto: Baxter Czech

APD pacient (dialýza v nemocnici)Foto: Baxter Czech

Řešením je dialyzační léčba nebo transplantace 

Pokud chronické selhání ledvin dospěje do své konečné fáze, to znamená, že ledviny pracují na 10 procent své původní kapacity, je zapotřebí zahájit dialyzační léčbu nebo ledvinu transplantovat. Nová ledvina představuje pro pacienta nejlepší variantu léčby. Pokud funguje, není nadále nutné dialýzu využívat. 

Dialýza je metoda, která nahrazuje přirozenou funkci ledvin. Krev se při ní čistí od zplodin látkové výměny a zbavuje se přebytečné vody. Vylučovací a očistnou funkci ledvin lze alespoň zčásti nahradit právě pomocí dialýzy. 

Tím se v krvi udržuje bezpečná hladina chemických látek a řídí se také krevní tlak. Některé funkce zdravých ledvin však ani dialýza nahradit nedokáže. Především jde o jejich hormonální funkci. 

Dialýza: CAPD pacientka (dialýza doma) - Foto:  IKEM

Dialýza: CAPD pacientka (dialýza doma)Foto:  IKEM

Zdravé ledviny vytvářejí hormon Erytropoetin, který je nezbytný pro tvorbu krve a dialyzovaným pacientům se dodává injekčně. Dialýza také nedokáže nahradit funkci zdravých ledvin při aktivní tvorbě vitaminu D, který je zodpovědný za správné složení kostí a dalších tkání a orgánů. 

Tři čtvrtiny nemocných má možnost volby 

V České republice žije přibližně 4 tisíce lidí s transplantovanou ledvinou. Dialýzou se léčí asi 6 tisíc obyvatel. Existují dvě základní metody dialýzy – hemodialýza a peritoneální dialýza. Většina českých pacientů je léčena hemodialýzou (92 procent) a jen malá část, přibližně 8 procent, se léčí pomocí peritoneální dialýzy. 

Na rozdíl od jiných evropských zemí se tato metoda v České republice využívá stále výrazně méně. Pro srovnání – v Nizozemsku využívá peritoneální dialýzu 20 procent pacientů, ve Velké Británii 36 procent, ve Skandinávii až 38 procent. 

Přibližně tři čtvrtiny všech nemocných si může zvolit mezi hemodialýzou a peritoneální dialýzou. Hlavní výhodou peritoneální dialýzy je, že si ji pacienti mohou provádět doma sami. 

Zdroj informací: IKEM

Autor:  Alima Martinová, Alena Paříková
Pořad: Karambol  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: již se nevysílá (vysílal se leden 2012 - prosinec 2013)  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  silnice I/17, Vrdy, okr. Kutná Hora, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 21.08.2017 06:00 Do 22.09.2017 23:59, uzavírka 1 jízdního pruhu v délce 500 m, omezení provozu na ...
  Od 18.8.2017 10:10 do 12:10; na silnici 00310 u obce Průhonice okres Praha-západ; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  silnice III/00312 (ulice Rooseveltova), Říčany, okr. Praha-východ, uzavřeno, práce na silnici, Od 21.08.2017 07:00 Do 03.09.2017 23:59, Úplná uzavírka silnice III. třídy č. III/00312 (Rooseveltova) od ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace