Ivo Toman: Od sociální smrti k úspěchu

Ing. Ivo Toman - Foto:  Osobní archiv Ivo Tomana

Ing. Ivo TomanFoto:  Osobní archiv Ivo Tomana

S marketingovým odborníkem a školitelem osobního rozvoje a motivace Ing. Ivo Tomanem jsme mluvili o tom, jak může člověk překonat sám sebe a mít úspěch v životě.

Probírali jsme i problémy, které na své cestě překonávají lidé s Tourettovým syndromem. 

Když člověk překoná sám sebe 

Ivo Toman se narodil s Touretteovým syndromem. I přes problémy způsobené tímto postižením absolvoval VŠLD ve Zvolenu. 

Po ukončení studia se začal zajímat o prodej, marketing a aplikovanou psychologii. Ivo Toman se stal prodejcem v přímém prodeji. V prodeji měl úspěchy, proto ho požádali, aby školil jiné. Váhal, protože má tiky, dokonce i zvukové. Nakonec ale svolil a začal školit ostatní. 

Touretteův syndrom se projevuje různými tiky 

Obličej (ilustrační foto) - Foto: stock exchange

Obličej (ilustrační foto)Foto: stock exchange

Touretteův syndrom je vrozené neurologicko-psychiatrické onemocnění (tzn. postihující mozek). Negativně ovlivňuje hybnost člověka a některé prvky chování. Pro onemocnění jsou typické především pohybové tiky, nejčastěji mrkání, trhání hlavou a končetinami, různé grimasy apod. 

Tiky mohou být i zvukové např.: posmrkávání, chrochtání, pískání, vykřikování slov a vět. Výkřiky i pohyby mohou mít nevhodný nebo neslušný obsah. Tiky se vyskytují mnohokrát za den a zhoršují se při stresu. 

Typ, intenzita i tíže tiků, se může v čase měnit. Tikům předcházejí nepříjemné pocity, které pacienta nutí k tiku (např. pálení v očích před mrknutím, ztuhnutí šíje ustupující záškubem hlavy ad.). Po vykonání tiku nepříjemné pocity ustoupí a nastává dočasná úleva. Tiky jsou částečně potlačitelné vůlí. 

Lidé s Touretteovým syndromem se potýkají i s poruchami chování 

Vztek (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Vztek (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

K častým příznakům patří i poruchy chování. Projevují se např.: neklidem, nesoustředěností, neposedností, nutkavým jednáním a myšlenkami, puntičkářstvím, prováděním různých rituálů, výbušností, agresivitou, sebepoškozováním. Tyto příznaky ale nemusejí být vždy přítomny. 

První příznaky mohou být nenápadné, později následuje jejich plné rozvinutí. Přechodné zhoršení nastává na začátku puberty. V dospělosti obvykle tikové projevy ustupují a dochází k zlepšení a stabilizování potíží. 

Zdroj informací: www.atos-os.czwww.ivotoman.cz

Autor:  Alima Martinová, Ivo Toman, Ondřej Fiala
Pořad: Karambol  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: již se nevysílá (vysílal se leden 2012 - prosinec 2013)  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  silnice III/10163, Přišimasy, okr. Kolín, uzavřeno, stavební práce, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavřeno. sil.č. III/10163 Přišimasy kanalizace, Objížďka - obousměrná, dopr.značení: silnice ...
  místní komunikace, Kralupy nad Vltavou (okres Mělník), uzavřeno, Od 21.09.2017 17:30 Do 24.09.2017 23:00, Kralupy nad Vltavou - centrum města, celková uzavírka níže uvedených místních komunikací z důvodu ...
  místní komunikace, Kralupy nad Vltavou, okr. Mělník, uzavřeno, Od 23.09.2017 06:00 Do 23.09.2017 23:00, Kralupy nad Vltavou - centrum města, celková uzavírka níže uvedených místních komunikací z důvodu ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace