Petr Ježek: Léčba nemoci akvaristů trvá i rok. Buďte opatrní!

MVDr. Petr Ježek - Foto:  Oblastní nemocnice Příbram

MVDr. Petr JežekFoto:  Oblastní nemocnice Příbram

S primářem Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Oblastní nemocnice Příbram MVDr. Petrem Ježkem jsme mluvili o léčbě nemoci akvaristů.

Povídali jsme si o původcích tohoto onemocnění. Probírali jsme způsoby přenosu nákazy. Zaměřili jsme na různé postupy v léčbě nemoci akvaristů. 

Pozor na infikovanou vodu nebo ryby! 

Mykobakteriózy způsobují patogenní druhy mykobakterií. Vzhledem k tomu, že v současné době se toto onemocnění objevuje především u lidí, kteří mají kontakt s akvarijními rybami, začalo se jí říkat nemoc akvaristů. 

Pacienti s typickým postižením prstů nebo jiných míst "nemocí akvaristů" na horní končetině (obr. A až C), obr. D - pacient po vyříznutí patologického uzlíku na prstě ruky - Foto:  Oblastní nemocnice Příbram

Pacienti s typickým postižením prstů nebo jiných míst "nemocí akvaristů" na horní končetině (obr. A až C), obr. D - pacient po vyříznutí patologického uzlíku na prstě rukyFoto:  Oblastní nemocnice Příbram

Člověk se obvykle nakazí po traumatu a kontaktu s infikovaným vodním prostředím nebo rybami. Vstupní branou této infekce bývá nejčastěji poranění, ke kterému dojde při čištění akvárií, kousnutí infikovanou rybou nebo bodnutí její ploutví. 

Léčba je složitá 

Na optimální výběr léčby tohoto onemocnění jsou v zahraničí i u nás různé názory. Žádnou kombinaci léků nelze uvést jako obecně platnou správnou volbu. I délka léčby se může velmi lišit. V odborné literatuře se uvádí doba léčby 4 až 8 týdnů, nejčastěji to bývají tři měsíce. Léčba může trvat i rok.  

Autor:  Alima Martinová, Petr Ježek
Pořad: Karambol  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: již se nevysílá (vysílal se leden 2012 - prosinec 2013)  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 26.4.2018 18:30 do 20:35; v ulici Brandýská v obci Jirny okres Praha-východ , délka 160m; nehoda; havarované těžké nákladní vozidlo; vozidlo uvízlé pod mostem; havárie Na.
  Od 26.4.2018 17:30 do 19:35; v ulici Komenského v obci Poděbrady okres Nymburk; nehoda; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; 2 havarovaná vozidla; OA x motocykl bez zranění.
  Od 26.4.2018 17:30 do 19:30; na silnici 605 u obce Nučice okres Praha-západ; nehoda; 2 havarovaná vozidla; OA x NA bez zranění.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace