Zdeňka Sládečková o problémech mezi matkami a dcerami

Zdeňka Sládečková v Karambolu - Foto: Pavel Kozler

Zdeňka Sládečková v KaramboluFoto: Pavel Kozler

S klinickou psycholožkou PhDr. Zdeňkou Sládečkovou jsme si povídali o komplikacích, které někdy vznikají ve vztazích mezi matkami a jejich dcerami.

Hovořili jsme o tom, jaký je vztah mezi matkami a dcerami. Probírali jsme jeho vývoj od narození dcer až po jejich dospělosti. Mluvili jsme o tom, ve kterém období dochází mezi těmito ženami k největších konfliktům. A zmínili jsme několik rad, jak je možné problémy ve vztahu mezi matkami a dcerami řešit. 

 

Klinická psycholožka PhDr. Zdeňka Sládečková o komplikacích, které někdy vznikají ve vztazích mezi matkami a jejich dcerami

Vložit na svůj web

Vztah matky a dcery považují odborníci za jedno z nejsilnějších pout, které mezi lidmi může vzniknout. Základy tohoto vztahu vznikají už v průběhu těhotenství. V tomto období hraje důležitou roli fakt, jestli je dítě chtěné nebo nechtěné. 

Podstatné jsou i měsíce po narození dcery. V jejich průběhu je důležité, aby byla matka ke své dceři citlivá, chválila ji a vnímala její potřeby. V rámci další výchovy by matka měla vnímat osobnost své dcery a poskytnout ji přiměřenou nezávislost. K nejnáročnějším obdobím tohoto vztahu patří období dospívání dcery. Mezi oběma může docházet k mnoha nedorozuměním, které vyvolávají vzájemné konflikty. 

Později platí, že čím dříve matka akceptuje dospělost své dcery, tím je větší naděje na jejich vzájemný kvalitní vztah v průběhu dalšího života. Je vhodné, aby matka přijala svou dceru jako dospělou bytost, umožnila jí volnost, která by měla být zároveň propojená se zodpovědností. 

Psychologové upozorňují, že nejčastějším zdrojem konfliktů bývá takzvaně kamarádský vztah mezi matkou a dcerou. Často se stává, že se matky dcerám svěřují se starostmi, osobními věcmi a sexuálními zkušenostmi. Dochází k tomu v případech, kdy nemá matka blízké přítelkyně nebo žije v nefunkčním vztahu se svým partnerem. Dcera je pak v pozici, kdy je své matce oporou a zachraňuje ji, což pro ní představuje velkou psychickou zátěž, která má negativní vliv na vzájemný vztah. 

Platí, že svěřovat se má dcera matce, ne matka dceři. Odborníci pak radí, že když se to přesto stává, tak by měla dcera dát matce jasně najevo, že není jejím úkolem řešit její problémy. Bývá to sice složité, ale nakonec to do jejich vztahu přináší obvykle větší sílu a svobodu. 

Reprízováno 3. srpna 2012. 

Pořad: Karambol  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: již se nevysílá (vysílal se leden 2012 - prosinec 2013)  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 21.4.2018 18:35 do 20:40; na silnici v obci Hořesedly okres Rakovník; nehoda; havárie dodávky do domu, se zraněním.
  Od 21.4.2018 18:30 do 20:35; v ulici Kolínská v obci Nymburk; nehoda; 2 x OA bez zranění.
  Od 21.4.2018 18:15 do 20:20; na silnici 113 u obce Štíhlice okres Praha-východ; nehoda; havárie OA bez zranění.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace