K věci10. října  2017  

Došlo k podcenění situace. Nešlo ale o chyby v systému PID, říká Pavel Procházka

Jeden z nových autobusů ČSAD MHD Kladno - Foto: Filip Titlbach

Jeden z nových autobusů ČSAD MHD KladnoFoto: Filip Titlbach

Na konci prázdnin se do systému Pražské integrované dopravy zapojila oblast Kladenska. Na některé autobusy ale čekali cestující marně, protože vůbec nevyjely. Jezdí už vše, jak má? A jaké se budou z problémů vyvozovat důsledky? Odpovídal Pavel Procházka, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje.

Před více než měsícem docházelo k výrazným výpadkům v dopravě z Kladna do Prahy, Slaného nebo Kralup nad Vltavou. Ostrý provoz integrace Kladna do Pražské integrované dopravy se potýkal se stovkami zrušených spojů. V současné době už by měla být situace stabilizovaná, v rozsahu středočeské dopravy nevyjedou pouze jednotky plánovaných spojů, podle Pavla Procházky chybí do deseti spojů denně. 

„Podařilo se zajistit vypravení autobusů na pravidelné linky i s pomocí ostatních dopravců. Jezdíme v podstatě podle jízdních řádů. Samozřejmě nevylučuji, že se někde může stát s ohledem na plošný nedostatek řidičů, že nějaký spoj nevyjede. To se pak řeší standardním způsobem podle platných smluv.“ 

Bude se především zjišťovat, zda se jednalo o oprávněný, nebo neoprávněný výpadek. Oprávněným výpadkem může být například technická porucha vozidla, kterou nejde předem ovlivnit. Ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje v každém případě zmiňuje, že došlo k podcenění situace. 

„Pro nás to znamená další posilování funkce dispečinku. Ukazuje se, že bude potřeba nalézt komunikaci i přímo s řidiči v terénu, přímo s těmi vozidly, jaksi osobního, hlasového kontaktu. Určitě je pro nás jasné, že bude třeba vyjednávat s dopravci ještě lepším způsobem, nebo řekněme přísnějším způsobem. A vyžadovat si od nich garance, že to, co je objednáno, oni odjedou, aby se nám tohle do budoucna nestávalo.“ 

Další plány 

Pavel Procházka, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje - Foto: Eva Dvořáková

Pavel Procházka, ředitel Integrované dopravy Středočeského krajeFoto: Eva Dvořáková

Podle Pavla Procházky ale nešlo o chyby v systému PID. Všechny ostatní oblasti, které se spouštěly, se obešly bez problémů. I proto se nic nemění na dalším zplánovaném začleňovaní. 

„V tuto chvíli předpokládáme, že nejdál je oblast Kouřimska, kdy by mělo dojít k propojení Kouřimi a Kolína. Tam je předpokládaný termín zahájení 11. listopadu. A pak jsou připravené pro letošní rok v autobusové dopravě ještě dvě menší oblasti, jednak se jedná o oblast Byšicka, to znamená dokončení integrace ve vazbě na železniční dopravu kolem Všetat. Dále je tam propojení Velvarska se Slaným. Což je také malá oblast čítající v podstatě nově zapojené dvě až tři obce. Nicméně je potřeba to tam nějakým způsobem dokončit, aby nedocházelo k souběhům tarifů i dopravy.“ 

Jaké jsou plány pro příští rok? A jak velké by mohly být sankce pro dopravce, jehož autobusy nevyjely? Poslechněte si celý rozhovor!
Autor:  Tomáš Pancíř  (tsp),  redakce
Pořad: K věci  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: úterý 15:08  |  Délka pořadu: 12 minut  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 25.4.2018 15:50 do 17:55; v ulici Žižkova v obci Velké Popovice okres Praha-východ; Velké Popovice, Žižkova 72; nehoda; 2 x OA bez úniku PK
  Od 25.4.2018 15:50 do 17:55; na silnici v obci Radim okres Kolín; nehoda; OA x MOTO, bez zranění.
  Od 25.4.2018 15:40 do 17:45; na silnici 101 v obci Modletice okres Praha-východ; Modletice Říčanská; nehoda; OA + Kamion, bez zranění, bez úniku PK.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace