V Brdech jsou největším rizikem neukáznění turisté. Jaká porušují pravidla?

17. leden 2018

Už přes dva roky je velká část bývalého vojenského prostoru Brdy volně přístupná. Mění návštěvníci ráz krajiny? Jaké zákazy nejčastěji porušují? A chystají se na členitém území nějaké novinky? Situaci popsal Bohumil Fišer, šéf Chráněné krajinné oblasti Brdy.

„Dělostřelci potřebovali pouze určitou část území. A zbytek území bylo v podstatě ochranné pásmo, aby granáty nemohly nějakým způsobem ohrozit veřejnost v případě, že by ulítly kousek vedle. Takže velká část území byla sice zavřená všem aktivitám typu zemědělství, nějakých průmyslových komplexů, výstavby. Nicméně nebyla využívaná vojáky, tudíž zůstala ve velmi dobré kondici.“

Zpřístupnění turistům samo o sobě také zásadní vliv na přírodu nemá. Návštěvnost se totiž od otevření zásadně nezměnila. Na některých lokalitách se mohou pohybovat stovky lidí v jednu danou chvíli, tedy obdobně jako v minulých letech. Největším rizikem je ale neuvážené chování návštěvníků. Zásadní problém v Brdech představuje živelné rozdělávání ohňů. Na celém území chráněné krajinné oblasti je přitom zakázané.

Čtěte také

„Na některých lokalitách najdete na 100 metrech čtverečních deset i více ohnišť. Například na Třemošný nebo na Třemšíně, kde se snažíme pravidelně živelně vzniklá ohniště likvidovat. Protože samozřejmě nejnebezpečnější je nově vzniklé ohniště na hrabance, kde špatně uhašený oheň může nějakým způsobem prohořet 100 metrů od ohniště a zapálit lesní porost třeba týden potom, co byl oheň rozdělaný. A protože Brdy jsou nezastavěné a je to velké území, kde člověk nežije, je možné, že se to zjistí velmi pozdě. Zdroje na hašení jsou velmi problematické.“

Největší změny se za dva roky od zpřístupnění dočkaly turistické cesty pro pěší. Aktuálně je hotová většina značení, jedná se o připravených asi 130 kilometrů tras.

Bohumil Fišer, šéf správy Chráněné krajinné oblasti Brdy

„V letošním roce očekáváme, že do začátku turistické sezóny proběhne ještě doznačení toho, co už má Klub českých turistů schváleno. Zároveň v letošním roce na jaře proběhla dohoda mezi jednotlivými subjekty v území. A v současné chvíli mají dva subjekty od nás souhlas na vyznačení cyklotras. Nicméně od jara se myslím nic zásadního nestalo, je potřeba na to získat nějaké finanční prostředky, není to už levná záležitost.“

Jak probíhá značení stezek a kdo vybírá, kudy povedou? A jaké jsou způsoby ochrany vzácných ploch? Poslechněte si celý rozhovor s Bohumilem Fišerem!
autoři: tsp , Martin Čuřík
Spustit audio