Vše je připravené. Většinu výsledků voleb bychom mohli znát v sobotu večer

17. říjen 2017

Už v pátek a sobotu 20. a 21. října proběhnou volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Český statistický úřad v nich opět sehraje zásadní roli, protože bude sčítat výsledky a oznamovat, kdo volby vyhrál. Kolik lidí je potřeba k zpracování výsledků a jaké technické vybavení ČSÚ používá? Odpovídala Petra Báčová, mluvčí Českého statistického úřadu

V současné chvíli je z hlediska ČSÚ vše připravené na volby do Poslanecké sněmovny. Přípravy začaly na jaře a vyvrcholily v posledním měsíci.

„V rámci přípravy jsme se samozřejmě zaměřili nejenom na přípravu metodiky, samotného programového vybavení nebo školení pracovníků, ale i na další záležitosti týkající se například technického vybavení. Do samotného zpracování výsledků voleb je zapojeno asi 1 500 počítačů, z nichž většina bude na přebíracích místech, to jsou ta místa, kde Český statistický úřad přebírá od okrskových volebních komisí zápisy o průběhu a výsledku hlasování. Přebíracích míst bude v rámci nadcházejících parlamentních voleb celkem 507. S tím, že 506 bude určeno pro přejímání zápisů od komisí na území České republiky a jedno speciální přebírací místo bude na Ministerstvu zahraničí. A tam se budou sbíhat výsledky o hlasování v zahraničí.“

V rámci ČSÚ bude podle informací Petry Báčové do zpracování výsledků voleb zapojeno asi 2 500 interních i externích zaměstnanců. Většina bude působit na zmiňovaných přebíracích místech, ale zároveň budou mít na starost i samotnou metodiku a obsluhu výpočetní techniky. Důraz je samozřejmě kladen také na samotnou bezpečnost, v minulosti údajně k žádnému kybernetickému útoku na ČSÚ v souvislosti s volbami nedošlo.

„Český statistický úřad se samozřejmě v rámci předvolební přípravy zaměřil na důkladné testování a kontrolu veškeré výpočetní techniky, aplikací, programů, systémů a databází, které budou v rámci zpracování výsledků voleb využívány a zapojeny. Je jasné, že podnikáme více kroků, které jsou zaměřeny na zajištění bezpečnosti, stability a výkonosti systému. Můžu říct, že jak my sami, tak ve spolupráci s dalšími orgány samozřejmě testujeme a kontrolujeme naše systémy a databáze tak, abychom byli připraveni na veškeré možné situace a zabránili veškerým možným komplikacím.“

A kdy bychom mohli znát samotné volební výsledky? První čísla z menších volebních okrsků budou na základě minulých zkušeností známé nejspíš půl hodiny po uzavření volebních místností, tedy po 14 hodině.

Český statistický úřad (ilustrační foto)

„Současně očekáváme, že většina výsledků by mohla být k dispozici v sobotu ve večerních hodinách. Nicméně musím zdůraznit jednu věc, že celá rychlost zpracování výsledků voleb je závislá bezprostředně na činnosti okrskových volebních komisí, protože právě ony mají za úkol sčítat hlasy a teprve vezou na přebírací místo Českého statistického úřadu zápisy o průběhu a výsledku hlasování. A samozřejmě že se nedá bohužel nikdy vyloučit, že se některé komise ve své práci z důvodu chyb nebo přepočítávání opozdí.“

Dochází v evropských zemích ke kybernetickým útokům v rámci voleb? Jak bude probíhat sčítání lidu v roce 2021? Poslechněte si celý rozhovor!
autoři: tsp , redakce
Spustit audio