Jak se cítí piloti bojových letounů? Výherce zamířil na leteckou základnu v Čáslavi

Václav Bouma s rodinou - Foto: Martin Čuřík

Václav Bouma s rodinouFoto: Martin Čuřík

Speciální letecký den čekal na výherce, který zaslechl ve vysílání Českého rozhlasu Region skladbu Létající Čestmír. Štěstí přálo Václavu Boumovi ze Semic. Spolu se svými blízkými prozkoumal leteckou základnu v Čáslavi.

Zážitková prohlídka nejprve zavedla Václava Boumu s jeho rodinou k leteckému simulátoru L-159, kde se proletěli nad Českou republikou a cvičně sestřelili pár nepřátelských letounů. Kdo v realisticky zpracovaném kokpitu sedí, nepociťuje převážně silnější nevolnost. Okolostojící ovšem takové štěstí mít nemusí, protože si letecká akrobacie umí pohrát s žaludkem především statických diváků. 

Sluch účastníků prověřil start stíhačky, kterou sledovali přímo z ranveje. A hlad po informacích i dobrém jídle zahnal oběd v jídelně pilotů v doprovodu velitele základny. 

Následně už se exkurze přesunula do hangárů, kde na výherce čekali zasvěcení průvodci společně se stíhačkami Alca a Gripen. Jak se v nich sedí, si Václav Bouma vyzkoušel na vlastní kůži, zároveň ale zjistil, jak rychle mohou válečné stroje vzlétnout, jak často procházejí kontrolou nebo jak probíhá katapultování v případě potíží. 

Závěr dne se věnoval zvířatům. Při prohlídce biologické ochrany letiště se účastníci blíže seznámili s místními dravci, kteří se starají o to, aby stíhačkám na ranveji neškodili ptáci a jiní živočichové. Fotografie s maskotem stanice, výrem Kukym, byla potom veselou tečkou na konec. 

Chcete se také zúčastnit soutěže Léto plné zážitků? Stále máte šanci! 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas