Jak vypadají útroby Slapské přehrady? Technické zázemí prozkoumala vítězka z Kladna

Vítězka Soňa Maizlová z Kladna se svými blízkými - Foto: Martin Čuřík

Vítězka Soňa Maizlová z Kladna se svými blízkýmiFoto: Martin Čuřík

Výlety v rámci soutěže Léto plné zážitků se překulily do druhé půlky. Tentokrát vítězka Soňa Maizlová z Kladna zamířila na vodní nádrž Slapy, kde si prohlédla technické zázemí šesté nejobjemnější přehrady v České republice. Spolu se svými blízkými si navíc užila plavbu lodí.

Průvodce, který účastníky provázel technickým zázemím, pracuje na Slapské přehradě od roku 1985. Všechny čtyři otevřené výpustě ovšem zažil až v roce 2002, kdy Českou republiku zasáhla jedna z nejtěžších přírodních katastrof české historie. Člověk si ani nechce představovat tehdejší množství vody, když ji nedokázala udržet monstrózní stavba na řece Vltavě. 

Slapská nádrž má celkový objem 269,3 mil. m³, koruna hráze je dlouhá 260 metrů. Impozantní čísla ale řádně vyniknou, když si betonovou stavbu procházíte. Revizní a injekční štoly mají až lehce hororovou atmosféru, čehož si ostatně všimli i filmaři. Dlouhé uličky proto můžete vidět v některých domácích a zahraničních snímcích. 

Poté, co si vítězka s rodinou prohlédla velín a elektrárnu, přišel čas na jízdu po Vltavě. Poklidná cesta s obědem, krásnými výhledy a mávajícími turisty vedla až do Prahy, účastníci si proto užili také cestu skrz plavební komory. 

Chcete se také zúčastnit soutěže Léto plné zážitků? Stále máte šanci! 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace