Jsou na Karlštejně duchové? Kastelán hradu se podělil o veselé i tajemné historky

Před prohlídkou naskákala šestičlenná skupina v čele s Lucií Frelichovou do bazénu - Foto: Martin Čuřík

Před prohlídkou naskákala šestičlenná skupina v čele s Lucií Frelichovou do bazénuFoto: Martin Čuřík

V rámci Léta plného zážitků zavítala Lucie Frelichová z Rakovníka na slavný Karlštejn. Průvodcem po gotickém skvostu byl mimo jiné i kastelán hradu, který se nezdráhal zavést vítězku s jejími blízkými i na místa, která nejsou běžně dostupná.

Před prohlídkou naskákala šestičlenná skupina v čele s Lucií Frelichovou do bazénu, ze kterého byl nádherný výhled na majestátní národní kulturní památku. S počasím bez mraků šlo o ideální způsob, jak se osvěžit. 

Samotný průzkum letního sídla Karla IV. začal výkladem o historii Karlštejnu i manželkách jedné z nejvýznamnějších osobností českých dějin. U kopie Svatováclavské koruny ovšem vyprávění převzal kastelán hradu Jaromír Kubů, který ihned informace doplnil o zábavné historky s převozem klenotů. 

Ve veselém a bohatě informativním duchu se nesl celý zbytek putování. Vítězka se svými blízkými zavítala do nejcennějšího prostoru – kaple svatého Kříže. Právě zde byly v minulosti uchovány říšské korunovační klenoty a svaté ostatky. 

Svatováclavská koruna - Foto: Martin Čuřík

Svatováclavská korunaFoto: Martin Čuřík

Po impozantní kapli vedla cesta až na samotný vrchol Velké věže. Výhled byl bezkonkurenční, ale zřejmě by neodpovídal představě o kvalitním programu, pokud by někdo trpěl závratí. Jaromír Kubů všechna místa doplňoval nejen historickými fakty, ale především je okořenil řadou zajímavostí s významnými návštěvníky. Václav Klaus byl například teprve třetím prezidentem československé historie, který na Karlštejn oficiálně zavítal. 

K hradu se navíc váže novodobá nevyřešená záhada. Už třikrát se totiž přihodilo, že se v jedné z místností ozývalo zvnitřku zdi pravidelné klepání. Dvakrát ho slyšel pouze samotný kastelán, při třetím výskytu už byl v doprovodu dalších lidí. Pokud se někdy sami na Karlštejn vydáte, dávejte si pečlivý pozor v místnosti s dělovými koulemi, kterými byl hrad kdysi ostřelován. Třeba budete patřit mezi další svědky. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas