Meningokok a jeho prevence

Nejvíce postihuje děti v předškolním věku a mladistvé!

Meningokok je závažné bakteriální onemocnění, které se šíří mezi lidmi a jediným zdrojem nákazy je člověk. Nejrizikovější skupinu tvoří děti předškolního věku a mladiství. Onemocnění často postihne osoby, které se doposud těšily dobrému zdraví.

O tom, co to meningokok vlastně je a o jak závažné jde onemocnění, jsme si v dopolední lékařské poradně povídali s vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Státního zdravotního ústavu doktorkou Pavlou Křížovou.

Dozvěděli jste se, jak se meningokokové onemocnění může projevit, jak rychle byste se při podezření na tuto nákazu měli dostat k lékaři a také jak vážné mohou být důsledky této nemoci.

Řeč byla také o tom, jak se meningokok léčí, jak dlouhá je rekonvalescence a zda je možné tomuto onemocnění nějak předejít. A také, co dělat, když přijdeme do styku s někým, kdo toto onemocnění čerstvě prodělal.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.