Senioři se přestávají bát počítačů. Pomáhají jim speciální kurzy

Pro aktivní seniory je dnes k dispozici řada počítačových kurzů, které mohou mít nejrůznější úrovně - Foto: Jan  Beneš

Pro aktivní seniory je dnes k dispozici řada počítačových kurzů, které mohou mít nejrůznější úrovněFoto: Jan Beneš

Vývoj se v posledních několika letech řítí kupředu, v oblasti moderních technologií to platí dvojnásob. Pro starší lidi je proto poměrně těžké držet s tímto rychle postupujícím rozvojem krok. Někteří z nich proto například počítače a internet zcela odmítají. Jiní ale naopak chtějí nových možností využívat.

Pro aktivní seniory je dnes k dispozici řada počítačových kurzů, které mohou mít nejrůznější úrovně. Od zcela základního seznámení a jednoduché práce s počítačem až po složitější úkony, vyhledávání dat a informací a podobně. 

„Lidé k nám přicházejí buď se zcela jasnou představou, co se chtějí naučit, anebo jsou otevřeni prakticky čemukoli, s čím je v souvislosti s počítačem a jeho využitím můžeme seznámit,“ říká manažerka Programů pro seniory Klubu Remedium Helena Kubů.  

Čtěte také: Nástrahy online světa. Jak ochránit děti před internetovými riziky?

Počítačový kurz pro seniory v Českém Brodě - Foto: Michal Trnka

Počítačový kurz pro seniory v Českém BroděFoto: Michal Trnka

Znalost práce na počítači přináší seniorům kromě jiného i pocit sounáležitosti se společností, necítí se vyčlenění. „Každou chvíli jim někdo řekne, aby si něco našli na webu. A oni přitom vědí, že to neumí a necítí se kvůli tomu příjemně,“ vysvětluje Helena Kubů. 

Člověk přitom nemusí mít počítač přímo doma. Dnes je dostupný i na mnoha jiných místech, například v rámci knihoven a podobně. Prostory určené k využívání počítačů zřizují i mnohé obecní úřady, domy pro seniory a další instituce. 

Kromě začátečnických kurzů, které zájemce s počítačem seznámí a naučí ho základní uživatelské postupy, je možné si vybrat i kurzy, které přibližují komunikační počítačové dovednosti, jako je práce s e-mailem, se skypem nebo facebookem.  

„Samozřejmě učíme seniory i s chytrými telefony, protože to už jsou v podstatě takové malé počítače, a mnohdy si s nimi nevědí rady ani mladší lidé. Starší lidé je často dostanou třeba od svých dětí nebo vnoučat a potřebují zkrátka pomoc,“ popisuje Helena Kubů. 

Pořad: Poradny Dopoledního Regionu  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pondělí-středa 11:07  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 25.11.2017 12:00 do 15:00; na silnici 38 v obci Dobrovice okres Mladá Boleslav; nehoda; jízdní pruh uzavřen; havárie DOD do zdi domu.
  D5, mezi km 28.5 a 32, ve směru Rozvadov, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.11.2017 13:00 Do 25.11.2017 16:00, Pozor!, Sekání trávy a údržba travních porostů, zdroj: ŘSD
  Od 25.11.2017 11:25 do 13:30; v ulici Pražská v obci Kladno; x Arménská; nehoda; 2x OA bez zranění.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace