Dušená kančí loupaná plec na víně. S rebarborovou omáčkou si ji užil Roman Šebrle

Dušená kančí loupaná plec na víně s rebarborou - Foto: Martin Čuřík

Dušená kančí loupaná plec na víně s rebarborouFoto: Martin Čuřík

V 27. patře pankráckého mrakodrapu sídlí restaurace Aureole, jejíž kuchyni vládne Jiří Král. Pro Naďu Konvalinkovou a Patrika Rozehnala připravil dušenou kančí plec na víně s rebarborovou omáčkou a opékanými noky. A ochutnávku nevynechal ani moderátor a bývalý desetibojař Roman Šebrle.

Dušená kančí loupaná plec na víně s rebarborou 

špalíček prouzené slaniny
2 velké mrkve
½ celeru
2 cibule nebo 4 menší šalotky
3 kousky rebarbory
1 kořenová petržel
divoké koření (nové koření, celý pepř, bobkový list)
marmeláda z rebarbory nebo brusinkovou marmeládou
1 citron
700 ml červeného vína (ideálně těžké, sladké)
1 litr silného zvěřinového nebo hovězího vývaru
1 kg kančího masa (ideálně loupaná plec) 

Vaříme s rozhlasem

Postup: 

Kančí maso prošpikujeme klínky slaniny - Foto: Martin Čuřík

Kančí maso prošpikujeme klínky slaninyFoto: Martin Čuřík

V kastrolu orestujeme na kostičky nakrájenou slaninu a nastrouhanou zeleninu. Nejprve kořenovou zeleninu a později cibuli. Restujeme do světle hněda. Zeleninu můžeme také nakrájet. Čím menší kousky budeme mít, tím rychlejší bude příprava. 

Kančí maso prošpikujeme (po vlákně) minimálně třemi klínky slaniny. Pro lepší práci se slaninou je dobré ji předem nechat vychladit v mrazničce, bude se lépe špikovat. 

Prošpikované maso necháme na pánvičce nebo v kastrolu se základem zatáhnout (orestovat do zlatohněda na povrchu), aby bylo šťavnatější. Před další přípravou ho převážeme, aby drželo tvar. 

Zatažené maso přidáme do kastrolu se základem, přidáme nakrájenou rebarboru (starší rebarboru předem oloupeme), divoké koření a zalijeme vínem, vývarem a dusíme. 

Měkké maso vyndáme z kastrolu, zeleninu rozmixujeme a následně zredukujeme. Hotovou omáčku můžeme zahustit škrobem. Podáváme s krupicovými noky. 

Noky z odpalovaného těsta 

Patrik Rozehnal, Jiří Král, Naďa Konvalinková, Roman Šebrle - Foto: Martin Čuřík

Patrik Rozehnal, Jiří Král, Naďa Konvalinková, Roman ŠebrleFoto: Martin Čuřík

300 g másla
2 vejce
100 g krupice
200 ml mléka
muškátový oříšek
sůl 

Postup: 

Osolené mléko s máslem přivedeme k varu. Poté, co se máslo v mléce rozpustí, vsypeme za stálého míchání krupici a vaříme, dokud se těsto neodlepuje od stěn nádoby. 

Následně ho necháme za občasného promíchání zchladnout, pak postupně vmícháme vejce. Můžeme dochutit muškátovým oříškem. 

Pomocí dvou lžic tvoříme malé noky do polévky, které vaříme ve vodě nebo na páře. Vaříme 2 - 3 minuty, scedíme a propláchneme studenou vodou. 

Jiří Král 

Kuchařem se stal kvůli své netrpělivosti. U mnoha řemesel, o nichž uvažoval, se konečný efekt objevil až po čase, někdy hodně dlouhém. On chtěl výsledky své práce vidět co nejdříve, nejlépe ihned. Což splňovala právě kuchařina. 

Začínal v žižkovské restauraci Pálava, vařil i v cizině a 10 let byl šéfkuchařem v Obecním domě. Znát ho můžete také z televizního pořadu Kuchařská pohotovost. Dnes nabízí jídla hostům v pražské restauraci Aureole v 27. patře mrakodrapu City Tower, která je ve výšce 109 metrů nad zemí. 

Pořad: Pochoutky na talíři  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: neděle 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D1, mezi km 44.8 a 41, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.06.2018 14:00 Do 23.06.2018 17:31, , sekání trávy a údržba travních porostů, zdroj: ...
  D0 nájezd EXIT 26, ve směru od D6 a ul. Karlovarské, vjezd na dálnici uzavřen, Od 23.06.2018 13:35 Do 23.07.2018 23:59, Objízdná trasa vedena pokračováním po dálnici D6 ve směru na Karlovy Vary s následným ...
  D6, mezi km 1.1 a 0, ve směru Praha, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 23.06.2018 13:35 Do 23.07.2018 23:59, oprava povrchu vozovky v protisměrném pásu dálnice. Provoz veden mezi km 1,105 ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas