Lepší jsem nejedl. Vyzkoušejte chřestový krém, kterému propadl Petr Jablonský

Chřestový krém od Jiřího Eberleho - Foto: Martin Čuřík

Chřestový krém od Jiřího EberlehoFoto: Martin Čuřík

V sezóně chřestu by byla škoda cenné jarní zeleniny nevyužít. Ví to také šéfkuchař Jiří Eberle z pražského Deer restaurantu, připravil proto recept na jemný chřestový krém. Jednoduchý postup nadchnul i imitátora Petra Jablonského, který všechny přítomné pobavil hlasy mnoha herců a politiků.

Chřestový krém s uzeným lososem (na 4 porce) 

½ kg bílého chřestu
4 hlavičky zeleného chřestu na ozdobu
1 větší šalotka
1 lžíce hladké mouky
velký oříšek másla
1 l vývar z chřestu
2 dcl smetany ke šlehání
1 filet uzeného lososa
snítky řeřichy 

Vaříme s rozhlasem

Postup: 

Zchladíme pod ledovou vodou - Foto: Martin Čuřík

Zchladíme pod ledovou vodouFoto: Martin Čuřík

Očištěný bílý chřest spaříme, oloupeme a oddělíme měkkou a dřevnatou část. Dřevnatou část chřestu poznáme tak, že když chřest ohneme, zlomí se. Část k „hlavičce“ je měkká, zbytek jde do vývaru spolu se šlupkami z oloupaného chřestu. 

Vodu osolíme a přibližně 1 minutu chřest povaříme. Pak ho vyndáme a zchladíme pod ledovou vodou. Zelený chřest je dobré vařit v košíku (nebo ve speciálním hrnci), aby z vody koukala zelená část. Vaříme také jen jednu minutu, aby chřest zůstal křupavý. Dřevnaté části ve vývaru necháme a vaříme cca 10 minut, aby vývar nezhořkl. 

V kastrolu rozpustíme máslo, přidáme najemno nakrájenou šalotku a necháme zesklovatět. Zasypeme moukou, zalijeme vývarem z chřestu a necháme provářet 15 – 20 minut. 

Poté rozmixujeme do hladka a zjemníme smetanou. Přidáme měkké hlavičky chřestu a uzeného lososa rozkrájeného na kostičky. Lehce prohřejeme. 

Jiří Eberle, Naďa Konvalinková, Petr Jablonský, Patrik Rozehnal - Foto: Martin Čuřík

Jiří Eberle, Naďa Konvalinková, Petr Jablonský, Patrik RozehnalFoto: Martin Čuřík

Ozdobíme zeleným chřestem, plátky uzeného lososa a řeřichou. 

Jiří Eberl 

Vyučil se v Karlových Varech v Grand hotelu Pupp. Lásku k jídlu získal po svém strýci. Vaří s gustem, ale doma si také s oblibou odpočine. Má rád čerstvé suroviny a rád hostům nabízí to, co dává česká příroda a místní farmáři. Prošel mnoha restauracemi, ale dnes šéfuje kuchyni v Deer restaurantu v Praze v Michalské ulici v Domě u dvou jelenů. 

Pořad: Pochoutky na talíři  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: neděle 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D0, mezi km 76.8 a 77.5, ve směru Ruzyně - D7, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.05.2018 18:27 Do 23.05.2018 19:27, oprava VDZ
  silnice I/4, v katastru obce Zalužany - v katastru obce Zbenice, okr. Příbram, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 24.05.2018 07:00 Do 24.05.2018 14:00, sečení, ...
  Od 23.5.2018 18:00 do 19:00; na silnici 334 u obce Ždánice okres Kolín; Kouřim.; nehoda; zvěř na vozovce; havarované vozidlo; srážka OA se zvěří, bez zranění osob.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace