U sladkých hruškových taštiček si budete spokojeně mručet. Stejně jako Aleš Ulm

Hruškové taštičky Petra Vláska - Foto: Martin Čuřík

Hruškové taštičky Petra VláskaFoto: Martin Čuřík

Čím okouzlit návštěvu? Jednou z možností jsou hruškové taštičky s konfitovanou hruškou, zmrzlinou a zakysanou smetanou. Dezert představil Nadě Konvalinkové a Patriku Rozehnalovi šéfkuchař Petr Vlásek z pražské restaurace Avantgarde. A na ochutnávku dorazil i zpěvák a dramaturg zábavy Aleš Ulm.

Hruškové taštičky 

Ingredience na bramborové těsto:
30 g hrubé mouky
30 g dětské krupičky
140 g větších moučných brambor, den předem uvařených ve slupce
1 vejce + 1 žloutek
2 lžíce solamylu
sůl na dochucení 

Ingredience na odpalované těsto:
250 ml mléka
100 g másla
2 vejce
170 g hladké mouky
sůl na dochucení 

Vaříme s rozhlasem

Postup: 

Čerstvé hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců, nakrájíme na kostky a povaříme v hruškovém džusu. Do něj přidáme krupicový cukr, badyán, skořici a hřebíčky - Foto: Martin Čuřík

Čerstvé hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců, nakrájíme na kostky a povaříme v hruškovém džusu. Do něj přidáme krupicový cukr, badyán, skořici a hřebíčkyFoto: Martin Čuřík

Vychladlé brambory oloupeme a nastrouháme na struhadle nebo v robotu. V míse nebo přímo na pracovní ploše vytvoříme ve středu nastrouhaných brambor důlek, do něj rozklepneme vejce a žloutek, sůl a přisypeme mouku, krupičku a solamyl. 

Nejprve vařečkou a potom rukama zpracováváme, až se hmota spojí. Podle potřeby podsypáváme trochou mouky a rychle hněteme, aby vzniklo dokonale vláčné a tvárné těsto. Pozor, je možné, že budete potřebovat ještě vejce nebo mouku navíc, než uvádí recept, protože brambory mohou mít různou savost. 

Pak si vytvoříme odpalované těsto. Nejdříve si v kastrůlku na plotně zahřejeme mléko, přidáme do něj máslo a necháme přivést k varu. Máslo se rozpustí. Následně ho osolíme a postupně přisypáváme mouku. Přitom mícháme stále vařečkou. Tak činíme do té doby, než se hmota spojí a začne oddělovat (odlepovat od stěn) a vytvářet bochník těsta. 

Poté ho přendáme do robota a necháme šlehat nástavcem na krémy (ne metlou). Až získá hladkou konzistenci, necháme ho zchladnout. Teprve poté vmícháme do těsta vejce a mícháme, dokud se dokonale nespojí. 

Šéfkuchař Petr Vlásek z pražské restaurace Avantgarde - Foto: Martin Čuřík

Šéfkuchař Petr Vlásek z pražské restaurace AvantgardeFoto: Martin Čuřík

Nakonec obě těsta spojíme, smícháme dohromady a máme základ těsta pro budoucí taštičky. Vznikne tak odlehčené bramborové těsto. 

Pomoučíme si vál a těsto rozválíme na 3-4 mm tenký plát, ze kterého budeme vykrajovat kolečka. Naplníme je hrušovým pyré, okraje potřeme rozšlehaným vejcem, přehneme a umačkáme. Vznikne hrušková taštička. 

Taštičky vaříme 2 minuty ve vroucí vodě. Můžeme je ale také dát na pečící papír na plech a dát zamrazit, aby byly připravené na dobu, až budete potřebovat návštěvu oslnit dezertem. Mražené taštičky vaříme cca 4 minuty. 

Hruškové pyré 

Čerstvé hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců, nakrájíme na kostky a povaříme v hruškovém džusu. Do něj přidáme krupicový cukr, badyán, skořici a hřebíčky. To vše svaříme. 

Když hrušky v džusu změknou, tak je přecedíme a rozmixujeme. Případně podle potřeby ředíme svařeným džusem. Džus si ale necháme stranou, použijeme ho ještě na přípravu konfitovaných hrušek. 

Konfitované hrušky 

Finální servírování - Foto: Martin Čuřík

Finální servírováníFoto: Martin Čuřík

600 g čerstvých hrušek
1 l hruškového džusu
300 g krupicového cukru
200 g moučkového cukru
200 g vlašských ořechů
50 g másla
200 g zakysané smetany
1 kousek celé skořice
1 hvězdička badyánu
2 hřebíčky 

Postup: 

Celou hrušku nebo na velké kusy nakrájenou hruškou povaříme ve zbylém ochuceném hruškovém džusu. Pomalu zahříváme a necháváme ovoce změknout. Trvá to asi 20 minut. 

Petr Vlásek 

Patrik Rozehnal a Aleš Ulm - Foto: Martin Čuřík

Patrik Rozehnal a Aleš UlmFoto: Martin Čuřík

Petr Vlásek je členem Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. Je původem z Prahy. Vystudoval Školu hotelnictví a gastronomie hotelu Internacionál v pražských Dejvicích. Kuchyni v restaurantu AvantGarde vede od léta roku 2016. Jeho podpisem je mezinárodní kuchyně s nádechem Asie. Rád připravuje masa, steaky a ryby. Z jídel má nejraději českou klasiku jako řízky, svíčkovou a kachnu, ale nepohrdne ani asijskými pokrmy. 

Od té doby, co má děti, šla většina koníčků stranou. Dříve rád chodil na ryby, teď si koupil kolo a začal jezdit na kole i do práce. Občas zajde do posilovny. 

Pořad: Pochoutky na talíři  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: neděle 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 20.4.2018 16:25 do 17:25; D1 - 48km na trase Praha - Říkovice; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností
  Od 20.4.2018 16:25 do 17:25; D1 - 47.1km na trase Říkovice - Praha; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností
  Od 20.4.2018 15:10 do 18:15; na silnici 611 u obce Mochov okres Praha-východ; Pozor! Předmět na vozovce; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; kus pelety ve vozovce

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace