TRDLO

Když někomu řekneme, že je trdlo, pochvala to není. Ale ani vyslovená nadávka. Ve Slovníku spisovného jazyka českého se sice heslo trdlo ve svém druhém významu uvádí s poznámkou zhrub., tedy zhruběle, ale já slovo trdlo jako hrubé necítím. Spíš jako milé, vyjadřující určitou láskyplnou shovívavost. Nemotorným dětem říkáme, že jsou trdla. Také člověk, který neúmyslně provede nějakou nepříliš závažnou hloupost, bývá označen za trdlo. Slovník je na trdla přísnější než já. Jednoznačně říká, že trdlo je zhruběle nemotorný, neobratný, hloupý člověk.

Poznamenal jsem, že dnes především užívaný význam slova trdlo je ve slovníku uveden jako druhý. Původní význam je označení předmětu, paliček s rozšířeným koncem, které se používaly například k tlučení koření nebo k roztírání máku. V Rejzkově etymologickém slovníku se říká, že trdla se kromě toho užívala také k lámání lnu. Jinde jsem našel, že trdlem se pracovalo nejen v moždíři, ale například také ve stoupě. V Machkově etymologickém slovníku se můžeme dočíst, že trdlo se používalo rovněž při pečení: "těsto se ovine kolem trdla a pak se peče," píše etymolog a dodává, že pečivu tímto způsobem upečenému se říkalo trdlovec. 

Než se pokusím vysvětlit, jak takový druh paliček může souviset s nemotornými, eventuálně hloupými lidmi, řeknu něco o původu slova trdlo. Vzniklo v praslovanštině přidáním přípony -dlo ke slovesu terti či trti, které dnes známe v podobě třít. Trdlo byl nástroj, kterým se třelo. A například trdliště je místo, kde se třou ryby. Praslovanské trti je příbuzné s latinským terere a řeckým teíro, které rovněž znamenají třít, ale také například s německým drehen, kroutit, vinout, a anglickým throw, házet. Všechna ta slova mají základ v indoevropském ter-, třít, drhnout. 

Souvislost trdel jako paliček a trdel jako nemotorných a odtud také hloupých lidí vidí odborníci jednak v jaksi neohrabaném tvaru paliček, jednak v nemotorném, nepravidelném pohybu těchto trdel při práci. Tady jde asi o pohyb trdla ve stoupě. 

Nemotorný pohyb trdel určitě stál u vzniku slova trdlovat ve významu tančit, původně "poskakovat, toporně a neobratně se pohybovat", později "nemotorně tančit". Jak vypadal starý český kolový tanec trdlička, nevím, ale nemotornost se k tak hezkému jménu snad ani nehodí. 

Autor:  Michal Novotný

Nové články v rubrice

 • 20. ledna  2006       rubrika: Archiv - Slovo dne

  Mazaný, namazaný a podmazaný

  V minulých dnech, když jsem tu mluvil o slovech, která vypadají jako příbuzná, protože v sobě mají skupinu hlásek majz, jsem několikrát narazil na české sloveso mazat. Někteří etymologové totiž předpokládají, že expresívní...

   
 • 19. ledna  2006       rubrika: Archiv - Slovo dne

  Dát si majzla na čmajznutí

  Probíral jsem tu teď po dva dny na pohled podobná, ale jak se ukazuje nepříbuzná slova majzlík, majznout a vymajznout a konstatoval jsem, že podle etymologů je slovo majzlík původem německé, sloveso majznout ve významu...

   
 • 18. ledna  2006       rubrika: Archiv - Slovo dne

  Majznout a vymajznout

  Včera jsem načal téma eventuální příbuznosti slov majznout, vymajznout, šmajznout, majzlík a majzl z úsloví dát si majzla. Konstatoval jsem, že majzlík pochází z němčiny a k nám se nejspíš dostal přes její sudetskou...

   
Středočeský kraj
  D5, mezi km 28.5 a 29, ve směru Rozvadov, Platnost od 21.6.2018 12:15 do 21.6.2018 13:15, Porouchaný kamion, defekt, asistence jede na místo, Vydal: ŘSD ČR - NDIC
  Od 21.6.2018 11:50 do 13:50; D11 - 47.3-46km na trase Hradec Králové - Praha; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; odstavené nákladní vozidlo.
  Od 21.6.2018 11:35 do 13:40; v ulici Arnoltova v obci Beroun; nehoda; havarované vozidlo; OA x chodec.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas