Majznout a vymajznout

18. leden 2006

Včera jsem načal téma eventuální příbuznosti slov majznout, vymajznout, šmajznout, majzlík a majzl z úsloví dát si majzla. Konstatoval jsem, že majzlík pochází z němčiny a k nám se nejspíš dostal přes její sudetskou variantu. Dále jsem informoval o poněkud překvapivém faktu, že sloveso majznout, které znamená udeřit, nemá jazykově nic společného s majzlíkem, tedy s nástrojem, který nám slouží tehdy, když do něj pořádně majzneme.

Majznout je prý expresívní nebo expresivnější varianta k slovesu máznout ve starém významu udeřit. Machek uvádí, že ráně, úderu se na Moravě říkalo maz, a dodává docela zajímavý spojovací prvek mezi mazaním jako natíráním třeba nějakou mastí a mazáním jako bitím. Prý to mohlo vzniknout z mazání neboli masírování zad z léčebných důvodů; jak víme, masírování se někdy opravdu dost podobá bití.

Michal Novotný

Ani sloveso vymajznout ve významu rychle odejít, zmizet, nemá nic společného majzlíkem, ale ani s českým slovesem mazat v jeho původním významu. Podle Václava Machka sloveso mazat ve významu utíkat, jít pryč, z něhož pochází expresivní vymajznout, nesouvisí se slovesem mazat ve významu natírat. Vzniklo to snad prý takto podivuhodným způsobem, cituju z Machkova slovníku doslova: "Prvotním útvarem bylo rozkazovací maž! z německého march! Ostatní tvary byly přibudovány." Pokud je tohle pravda, a sám Václav Machek poznamenává, že například lingvista Vladimír Šmilauer s tímto vysvětlením nesouhlasil, pak sloveso mazat ve významu běžet je výraz s jednou z nejkurióznějších etymologií v češtině vůbec. Pavel Trost z jehož článků v Naší řeči z let 1975 a 1979 jsem tu už včera několikrát citoval, ale navrhl jiné vysvětlení, také docela zajímavé. Prý by mohlo jít o frázi mazat kola ve významu starat se o rychlý odchod, která se vyskytuje například u Schillera. Abychom mohli rychle zmizet, vymáznout, vymajznout, musíme si u svého vozu předem namazat kola, aby měla lehký chod. Zítra budu pokračovat se slovesem šmajznout a konečně se také dostanu k frázi dát si majzla.

Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz

autor: Michal Novotný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.