Chcete mít neprůhledný živý plot po celý rok? Ideálním řešením jsou jehličnany

Na hustý živý plot se nejlépe hodí jehličnany - Foto: Fotobanka Pixabay

Na hustý živý plot se nejlépe hodí jehličnanyFoto: Fotobanka Pixabay

Pokud si přejete pořádně hustý živý plot, přes který není po celý rok vidět, zkuste sáhnout po jehličnanech. Tmavé pozadí zároveň působí esteticky pro předsazené kvetoucí keře. Jaké druhy zvolit? Jak daleko od sebe je vysadit a jak často je prořezávat?

Stejně jako u listnáčů, o kterých jsme psali minule, se musíte rozhodnout, jak vysoký plot požadujete. U jehličnanů nejrychleji roste kříženec, cypřišovec (Cupressocyparis leylandii). Po zakořenění má roční přírůstky přes 1 metr, říká Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář. Snáší tvarování, stejně jako porosty tvořené smrkem ztepilým (efektu plotu docílíte až po delší době). 

Smrku pichlavému se vyhněte, v současnosti ho u nás často ohrožují choroby. Použít můžete cypřišky, jalovce. Vhodná je jedle kavkazská, v nižších polohách jedlovec nebo tis (vhodný do stínu, ale pozor, je jedovatý). Do živých plotů nepoužívejte borovice. 

Túje patří na pietní místa 

Pokud jde o túje, považuji je za rostliny vhodné pro místa piety. Téměř každý druhý živý plot je u nás z tvarovaných tújí, mám pak pocit, že v lidech je spousta pokory. U vlastních příbytků si připomínají, že i když čas tráví honbou za penězi, nakonec se sami v prach obrátí. 

Vzdálenost výsadby 

Smrky sázíme na 50 až 60 cm, nejlépe do trojsponu, řežeme je individuálně, než se porost zapojí. Smrky trpívají v uzavřených, vlhkých polohách reznutím jehlic, houbovou chorobou, sypavkou. 

Další jehličnany sázíme podle druhu. Pokud se rozrůstají do šířky 80 cm, měla by rozteč být asi 70 až 80 cm. U odrůd štíhlých vždy maximálně na vzdálenost jejich konečné šířky. Mírně je individuálně korigujeme (ořezáváme z boku, shora), od druhého roku až do zapojení porostu. Bez tohoto řezu budou rostliny takzvaně měkké, zimní vítr se sněhem je snadno rozláme.  

Hořčík do půdy 

Jehličnany i neopadavé listnáče jsou citlivé na nedostatek hořčíku v půdě. Projevuje se hnědnutí jehlic. Hnojíme s příměsí hořčíku, do půdy, na jaře také postřikem. Druhým důvodem je výsadba nevhodného druhu či odrůdy v daném místě: trpí pak nedostatkem vody v zimě nebo houbovými chorobami a mrazy (některé druhy introdukovaných jalovců, třeba jalovec čínský). 

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Pořad: Zahrádkářské tipy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pátek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D1, mezi km 38 a 38.1, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 19.04.2018 22:52 Do 19.04.2018 23:52, Oprava svodidel v omezení
  Od 19.4.2018 22:25 do 20.4.2018 00:30; na silnici 611 u obce Sadská okres Nymburk; nehoda; havarované vozidlo; zvěř na vozovce; OA srazilo srnu, bez zranění osob, PČR jede na místo
  D0, mezi km 78 a 80, ve směru Ruzyně - D7, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 19.04.2018 20:53 Do 20.04.2018 06:00

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace