Jak se starat o zahrádku? Zářijové mrazíky některé rostliny zlikvidují

S letničkou sluncovkou kalifornskou většinou první mrazy zacvičí - Foto: Jolana Nováková

S letničkou sluncovkou kalifornskou většinou první mrazy zacvičíFoto: Jolana Nováková

Září je jarem podzimu. V září se podzim narodí, v říjnu prožije dospělost a v listopadu tiše přejde do zimy. Po skončení letních prázdnin má slunce ještě sílu, ale jen okolo poledne. Obyčejně i více prší. Jak se za takových podmínek postarat o zahrádku?

Ze zahrádkářského hlediska řežeme květiny do vázy, čímž si nosíme do bytu vzpomínky na léto. Letničky k sušení už nesklízíme, protože špatně schnou a nemívají už ani pěkné barvy. Když přijdou mrazy, letničky vytrháme ze záhonů, záhony zryjeme, nebo na ně vysadíme nějaké dvouletky. Pokvetou časně zjara nebo ještě letos, třeba macešky. 

Pokud nechceme likvidovat po prvních mrazících celé letničkové záhony, musíme příští rok myslet na to, že přežívají jen některé druhy. A podle toho je do budoucna vysít nebo vysázet. 

Zářijové mrazíky zlikvidují astry, cínie, jiřinky, lichořeřišnice, afrikány, begonie. Moc si z nich nedělají hledíky, slaměnky a další květiny na sušení, letní fialy, karafiáty nebo gazánie. 

Rostliny zbavujeme odkvetlých květů a schnoucích listů, protože je kvůli rose, která na rostlinách dost dlouho zůstává, snadno napadají houbové choroby. Zejména šedá hniloba. 

Čím více se podzimní mrazíky opozdí, tím déle si užijeme zejména jiřinek. Pokud zářijové poklesy teplot pod nulu nepřijdou, nebo se zahradám vyhnou, mnohdy další dorazí až po polovině října. Zahradu začínají zdobit podzimní astry, vytrvalé slunečnice, zlatobýly, chryzantémy, třeba i ocúny nebo krokus setý. 

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Pořad: Zahrádkářské tipy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pátek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 20.6.2018 11:35 do 13:35; na silnici v obci Mělník; Pozor! Olej na vozovce; očekávejte kluzkou vozovku
  silnice III/1013 (ulice Svatojánská Náves - ulice Všestarská), Tehov, okr. Praha-východ, uzavřeno, Od 23.06.2018 00:00 Do 23.06.2018 23:59, Úplná uzavírka pozemní komunikace silnice III. třídy č. III/1013 ...
  místní komunikace - silnice III/10176, Březí, okr. Praha-východ, uzavřeno, sportovní akce, Od 23.06.2018 09:00 Do 23.06.2018 20:00, Úplná uzavírka silnice III. třídy č. III/10176 v k.ú. Březí u Říčan, ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas