Jak zakročit proti mšicím? Spolehnout se můžete na slunéčka

Mravenci si chovají a hlídají mšice - hrušeň - Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Mravenci si chovají a hlídají mšice - hrušeňFoto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Na mnoha rostlinách se objevují mšice. Jak se s nimi dá bojovat a jak se likvidují? Nejdřív pořádně rostliny prohlédněte. Pokud na nich najdete slunéčka sedmitečná, nebo jejich larvy, ošetřete rostliny jen přípravky určenými výhradně proti mšicím. Říká se jim aficidy (aphicidy).

Slunéčka jsou predátoři, kteří by si měli se mšicemi poradit. Pokud použijete insekticidy, které se běžně používají na hubení různých housenek, brouků, motýlků, zničíte zároveň slunéčka. Slunéčka bohužel hubí také olejové přípravky. 

Slunéčka jste na rostlinách objevili, ale zdá se vám, že nepracují dost rychle? Počty mšic můžete snížit například ostříkáním rostlin silným proudem vody. Mšice popadají na zem a na rostlinu se už nevrátí. Nebo je můžete z rostlin sesbírat rukou, případně odstřihnout větévky na místech, kde to nevadí. 

Taky zabraňte tomu, aby na rostliny lezli mravenci. Živí se totiž medovicí, kterou mšice produkují, čímž podporují jejich šíření. Když mšice vyhubíte nebo omezíte jejich počet, budou se mravenci snažit znovu je na rostliny dostat. Budou bojovat i se slunéčky, s jejich larvami, budou je fyzicky likvidovat. A to bychom neměli dopustit. 

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 24.6.2018 14:25 do 16:30; v ulici Masarykova v obci Kralupy nad Vltavou okres Mělník; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  Od 24.6.2018 14:10 do 18:15; na silnici 3369 u obce Kácov okres Kutná Hora; nehoda; neprůjezdný pruh, havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; havárie MOTO, se zraněním osob. Na místě ZZS a P% ...
  Od 24.6.2018 14:00 do 16:05; na silnici 3 u obce Benešov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas