Naučte se přesazovat pokojové rostliny jako profesionálové. Není to složité

Clerodendrum splendens, popínavou trvalku lze pěstovat jako pokojovku, přesazuje a řeže se v lednu - Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Clerodendrum splendens, popínavou trvalku lze pěstovat jako pokojovku, přesazuje a řeže se v lednuFoto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

S přesazováním pokojovek můžete začít hned po Novém roce. Pracujte s takovými, které pokvetou na nových vyzrálých výhonech: ibiškem, bouganvilley, mučenkami, jahodovými stromky (psidium), myrtami. Jak na to?

Přesadit můžete i fíkusy nebo hlíznaté rostliny, které právě „spí“. Patří mezi ně třeba gloxínie a kaly. 

Ibišky, bouganvilley a podobné rostliny se musí ořezat, přesadit a dát na co nejsvětlejší stanoviště s teplotou do 20 stupňů. Zalévejte málo a ne hned po přesazení, aby kořeny měly několik dnů k dobru na zahojení poškozených míst a nezačaly hnít. Další rostliny přijdou na řadu (v přesazování) v následujících měsících, až se prodlouží den. 

Ořezané lze použít 

Co ořežeme, můžeme použít na množení. Obyčejně se berou ne úplně vyzrálé řízky, zakořeňují se ve vodě nebo v substrátu z písku, perlitu, rašeliny. Někdy to jde snadno, pomoci mohou různé gelové nebo práškové stimulátory. 

Třeba u ibišků, které máme doma mnoho let, je množení snadné. Naopak u těch nových, velkokvětých, je to někdy i nemožné. Prostě kořínky nepustí. A tak se tyto odrůdy roubují na ty snadno zakořeňující. Když se místo roubování umístí do květináče pod zem, obyčejně zakoření. Někdy za několik měsíců, jindy až za rok, dva, někdy vůbec.  

Krtiny do substrátu 

Bouganvillea, známe ji z dovolené u moře - Foto: Jolana Nováková

Bouganvillea, známe ji z dovolené u mořeFoto: Jolana Nováková

Substráty na trhu jsou obyčejně rašelinové, snad až na substrát kaktusový. Radím vyrazit někam na louku, na pole, nabrat trochu zeminy z krtin a přidat ji do substrátu. Měla by jí být asi 1/3 objemu. Přidáme i písek nebo perlit na 1/10 objemu. Smícháme a přesazujeme. 

Pokud kořenový systém vymýváme vodou, abychom se zbavili například vlnatky v kořenech, larvy lalokonosce, křís, vyměníme substrát kompletně. V takovém případě „očkujeme“ nový substrát malým množstvím toho starého. Aby se přítomné mykorhizní houby nebo jiné přátelské organizmy dostaly i do nového substrátu. 

Kdy přihnojit 

Substrát už od výrobce obsahuje hnojivo na přibližně 3 až 6 týdnů (dočtete se na obalu). Až uplyne stanovená doba, musíte přesazené rostliny hnojit sami. 

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Pořad: Zahrádkářské tipy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pátek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D1, mezi km 64 a 72.5, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.04.2018 07:00 Do 25.04.2018 13:30, úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ŘSD
  Od 24.4.2018 23:25 do 25.4.2018 01:30; D4 - 40.6km na trase Praha - Háje; nehoda; OA se zvěří bez zranění
  D1, mezi km 29 a 34, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 24.04.2018 22:30 Do 25.04.2018 02:15, úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ŘSD

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace