Nebojte se hybridů. Křížením dvou odrůd vznikají odolnější rostliny

Jestli je rostlina hybrid, zjistíte většinou na sáčcích se semeny díky označení F1 - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Jestli je rostlina hybrid, zjistíte většinou na sáčcích se semeny díky označení F1Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Hybrid je kříženec, u něhož známe velmi podrobně vlastnosti rodičů. Zároveň víme, co jejich spojením vznikne. To u volného sprášení neznáme. Hybridy jsou na sáčku se semeny zpravidla označené symbolem F1. Jedná se o křížence dvou odrůd nebo linií, kteří mají výrazně lepší vlastnosti, než měli jejich rodiče.

Pokud se z hybridů ale dále odebírají semena, je už „potomstvo“ nejednotné. Výše zmíněné vlastnosti se u něj nemusí projevit vůbec, nebo jen z části. Kupříkladu paprika bude stejně velká jako u F1, ale nebude odolná k houbovým chorobám, k nižším teplotám, nasadí květy a plody později a podobně. 

Lze takové změny označit za genovou manipulaci? Odpověď je jednoduchá - ne. Hybrid a hybridizace nemají s genovou manipulací nic společného. U hybridů křížíme dvě rostliny. Nebo u užitkových zvířat i dvě zvířata (hybridy králičí, prasečí). Oproti tomu u genové manipulace se vnáší do buňky část genetické informace z jiného organizmu. Jiného druhu rostliny, z bakterie, případně živočicha. 

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Pořad: Zahrádkářské tipy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pátek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 16.12.2017 05:45 do 07:50; na silnici 0164 v obci Řepov okres Mladá Boleslav; vážná nehoda; střet kamionu s cyklistou se zraněním.
  Srážky: přeháňky, D1-15,55
  silnice I/2, Bečváry, okr. Kolín, oprava povrchu vozovky, Od 18.12.2017 08:00 Do 18.12.2017 12:00, zálivky výtluků

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace