Proč se nedaří surfiniím a převislým petúniím? Existují tři důvody

U plnokvětých petunií se semeníky tvoří dosti často - Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

U plnokvětých petunií se semeníky tvoří dosti častoFoto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Přestávají vám zničehonic růst a kvést surfing a převislé petúnie? Jistě si říkáte, co děláte špatně. Existují tři možnosti. První je nedostatek výživy. Pokud sáhnete po hnojivu s vyšším obsahem dusíku, rostliny zase nastartujete. A pak stačí pokračovat hnojivy typu plod a květ.

Hnojíte pravidelně, a přesto se rostlinám nedaří? Dalším důvodem může být voda. Zejména pokud používáte vodu ze studně nebo z vodovodního řadu v oblastech, kde je voda tvrdá, můžete substrát zasolit a květiny na to reagují zastavením růstu a kvetení. Dá se to srovnat třeba vysrážením vápenatých solí už ze zálivkové vody troškou kyseliny šťavelové. Nebo jejím použitím na vysrážení vápníku v substrátu. Lžička na 10 litrů by mohla pomoct. Nebo výluh z hrabanky, z čisté kyselé rašeliny. 

A třetí možnost? Petunie a surfinie, které nemají samočistící schopnost (zbavit se tvořících se semeníků), tvoří semena, což je příčinou zastavení růstu a kvetení. Rostlina vše investuje do tvorby semen. Když včas ještě zelené semeníčky odstříháte nebo odštípnete, rostlina bude nucená kvést dál. 

Moderní hybridy petunií, surfinií, i drobnokvěté, mívají velkou samočistící schopnost. Pokud si z nich necháváme semena, ztrácí ji - Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 24.3.2018 19:55 do 22:00; v ulici Plzeňská v obci Beroun; nehoda; 2x OA se zraněním, PČR, HZS a ZZS na místě.
  Od 24.3.2018 19:10 do 21:15; na silnici 114 u obce Nový Knín okres Příbram; průjezd s opatrností; nehoda; střet OA se srnou, bez zranění.
  ulice Masarykova, Kolín, okr. Kolín, uzavřeno, práce na silnici, Od 24.03.2018 18:42 Do 31.03.2018 18:42, výstavba okružní křižovatky

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace