Schovejte rajčata pod stříšku, zůstanou déle zdravá

29. červenec 2017

Na přelomu července a srpna se zajímejte o rajčata. V těchto měsících zrají a občas se na listech objevují fleky, hrozí jim totiž plíseň bramborová. Pokud vám nevadí chemie, před dobou zrání je vhodné ošetřit rostliny některým z měďnatých přípravků. Prevencí je také ochrana před deštěm a zálivkovou vodou.

Pokud rajčata chrání před deštěm stříška domu nebo natažená fólie, bývají zdravá mnohem déle, třeba až do podzimu. Na záhoně jim můžeme poskytnout stříšku na dobu deště, třeba z nějakého plastového pytle nebo fólie. Tyčky nebo spirály bývají u rajčat stejně dlouhé. Když je propojíte nějakou lištou a na vzniklou konstrukci natáhnete fólii, rajčata budou jak pod deštníkem. Pokud jde o zalévání, nemáte-li je v nádobě, mnoho zalévat nepotřebují. Na poli je také nikdo nezalévá.

Vijany (stopky, na kterých jsou rajčata) mívají mnoho květů, třeba 12 až 14. U cherry typů je necháváme všechny. U velkoplodých rajčat je lepší nechat jich jen šest až osm, aby jednotně vyzrávaly a mohly přirůstat další patra s kvalitní úrodou.

autor: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.