Semínka do perlitu, nádobu na teplé místo aneb jak doma vysévat zeleninu

Technika přepichování - Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Technika přepichováníFoto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Nenechávejte všechno na poslední chvíli, především u zeleniny byste tvrdě narazili. Třeba papriky a lilky je třeba začít předpěstovávat zhruba tři měsíce před výsadbou do skleníku, fóliovníku nebo i ven. Správně byste na ně tedy měli myslet už zhruba v druhé polovině února.

Semínka lze vysévat do perlitu a výsevní nádobu umístit na teplé místo. Papriky nejlépe klíčí při teplotách nad 22 stupňů. Nesmíme být nedočkaví, proces trvá minimálně 8 dnů (pokud osivo namočíme před výsevem na 1 den do teplé vody), obyčejně však 2-3 týdny. 

Přesazujeme 

Rostlinky přepichujeme poté, co vzejdou (v tomto případě rajče) - Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Rostlinky přepichujeme poté, co vzejdou (v tomto případě rajče)Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Klíčící rostlinky přepichujeme do misek se substrátem. A jak narůstají, přesazujeme je dál. Při posledním přesazování můžeme odrůdy paprik, které nerostou nijak bujně, vysadit po dvou rostlinách. Lze je též vysadit hlouběji, pokud jsou z nedostatku světla „vytažené“. V době výsadby obyčejně mívají sazenice květy, někdy i malé plůdky. 

Pokud jsme si nevzpomněli včas, velmi rané odrůdy určené k rychlení můžeme vysít ještě počátkem března. Zvládnou manko dohnat a přinést slušnou úrodu. 

Jak na artyčoky 

Kdo by chtěl venku pěstovat artyčoky, měl by je vysít už v únoru. Jde o trvalku, ale sazenice musíte po ledových mužích na stanoviště umístit vyspělé, aby první zimu přežily bez problémů. 

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Pořad: Zahrádkářské tipy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pátek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 23.3.2018 21:35 do 22:35; D10 - 65km na trase Praha - Turnov; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; odstavené osobní vozidlo.
  Od 23.3.2018 21:05 do 22:05; D1 - 22.1km na trase Říkovice - Praha; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností
  D10, km 9.7, ve směru Praha, práce na silnici, zúžení vozovky na dva jízdní pruhy, zúžené jízdní pruhy, práce na údržbě mostu, Od 23.03.2018 05:00 Do 24.03.2018 13:00, pravý jízdní pruh veden v levé části ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace