Semínka do perlitu, nádobu na teplé místo aneb jak doma vysévat zeleninu

Technika přepichování - Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Technika přepichováníFoto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Nenechávejte všechno na poslední chvíli, především u zeleniny byste tvrdě narazili. Třeba papriky a lilky je třeba začít předpěstovávat zhruba tři měsíce před výsadbou do skleníku, fóliovníku nebo i ven. Správně byste na ně tedy měli myslet už zhruba v druhé polovině února.

Semínka lze vysévat do perlitu a výsevní nádobu umístit na teplé místo. Papriky nejlépe klíčí při teplotách nad 22 stupňů. Nesmíme být nedočkaví, proces trvá minimálně 8 dnů (pokud osivo namočíme před výsevem na 1 den do teplé vody), obyčejně však 2-3 týdny. 

Přesazujeme 

Rostlinky přepichujeme poté, co vzejdou (v tomto případě rajče) - Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Rostlinky přepichujeme poté, co vzejdou (v tomto případě rajče)Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Klíčící rostlinky přepichujeme do misek se substrátem. A jak narůstají, přesazujeme je dál. Při posledním přesazování můžeme odrůdy paprik, které nerostou nijak bujně, vysadit po dvou rostlinách. Lze je též vysadit hlouběji, pokud jsou z nedostatku světla „vytažené“. V době výsadby obyčejně mívají sazenice květy, někdy i malé plůdky. 

Pokud jsme si nevzpomněli včas, velmi rané odrůdy určené k rychlení můžeme vysít ještě počátkem března. Zvládnou manko dohnat a přinést slušnou úrodu. 

Jak na artyčoky 

Kdo by chtěl venku pěstovat artyčoky, měl by je vysít už v únoru. Jde o trvalku, ale sazenice musíte po ledových mužích na stanoviště umístit vyspělé, aby první zimu přežily bez problémů. 

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Pořad: Zahrádkářské tipy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pátek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 18.6.2018 20:05 do 22:05; na silnici 32713 u obce Krakovany okres Kolín , délka 1.7km; komunikace dočasně uzavřena; cyklisté na vozovce; pád cyklisty se zraněním. Na místě ZZS, PČR a vrtulník LZS.
  D11, mezi km 40.8 a 41.6, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 18.06.2018 19:30 Do 19.06.2018 06:00, údržba povrchové kanalizace, zdroj: ŘSD
  Od 18.6.2018 19:00 do 21:05; v ulici Jiráskova v obci Benešov; nehoda; BUS + OA, bez zranění.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas