Správná péče o zahradu. Přesazujeme kosatce, staráme se o růže a letničky

Kosatce suchomilné neboli skalkové, Iris pumila, kosatec nízký, se množí dělením oddenků, přesazuje se v polovině července - Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Kosatce suchomilné neboli skalkové, Iris pumila, kosatec nízký, se množí dělením oddenků, přesazuje se v polovině červenceFoto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

V polovině července kvetou plně letničky, růže a některé trvalky. A je čas na přesazení hlíznatých kosatců. Dobudou se ze země, jejich listy se zkrátí na třetinu a vysadí se na nové místo. A co dál?

Pokud kosatce rozřezáváme, ránu je dobré zatřít nadrceným dřevěným uhlím. Sázejí se stejně hluboko, jako byly na původním stanovišti. Zalijí se až za několik dnů. Navíc můžeme někde ve stínu řízkovat plazivé floxy ze skalky a další plazivé trvalky. 

Některé květiny vypadají, jako by byly unavené. Přestávají kvést. Aby kvetly letničky co nejdéle a nejlépe, vyštipujeme jim odkvetlá květenství. Zejména salvie, hledíky, petunie, fuchsie, lobelky nebo astry mají snahu nasadit semena a přestat kvést. Také se je vyplatí přihnojit, i letničky mají dost velký nárok na živiny. Čím jsou větší a listnatější, tím více živin spotřebují. 

Mnohé růže musíme čistit a zbavovat je tvořících se šípků. Z prvních odkvetlých růží lze dělat řízky. Pod velkou zavařovací sklenici dáme vršek výhonu (tři očka - listy od šípku). Ze spodních dvou odstřihneme listy a dáme je do země. 

Řízek zakryjeme lahví. Obyčejně zakoření do podzimu. Taková růže zimuje už bez láhve, nakrytá kupkou kompostu. Čím bujnější je, tím lépe koření. Pomoct se dá stimulátory nebo po staru zrnkem ječmene, které se vsune do na spodku rozštípnutého stonku. 

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  silnice III/2452 (ulice Zápská), Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, okr. Praha-východ, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 22.04.2018 08:00 Do 22.04.2018 18:00, uzavírka silnice III/2452 ul. Zápská ...
  silnice I/19, Rožmitál pod Třemšínem, okr. Příbram, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.04.2018 08:00 Do 30.06.2018 20:00, Částečná uzavírka silnice č. I/19 a silnice ...
  Od 20.4.2018 08:10 do 10:15; v ulici Československé armády v obci Poděbrady okres Nymburk; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace