Těšíte se na práci na zahradě? Roubovat a prořezávat můžete i v zimě

Roubování angreštu na kořen meruzalky v ruce, v teple v lednu - Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Roubování angreštu na kořen meruzalky v ruce, v teple v lednuFoto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Pokud už vám chybí práce na zahrádce, máme pro vás několik tipů. Vhod vám můžou přijít už začátkem roku. Stačí, když venku nebudou panovat velké mrazy.

Pokud venku nejsou velké mrazy, je v polovině ledna například vhodný čas pro nastřihání roubů jádrovin. Vybíráme pěkné pruty z jižní strany stromu. Jak rouby uložit jsme vysvětlili zde. Už můžeme začít i roubovat. Zatím třeba někde v chatce na podnože. 

Používáme rouby, které jsme měli uložené v místě, kde nemrzne. Říká se, že roubujeme v ruce. Roubovance zamázneme na řezu voskem, dáme je do vlhkého substrátu ve sklepě, a jakmile to půda dovolí, vysadíme je ven. Už na začátku února můžeme vyrazit ven roubovat pruty meruzalky, podnože všech jádrovin a peckovin, nebo třeba lísek. Výjimku, i když ne pro každého, tvoří broskvoň. Ta se obyčejně jen očkuje. 

Pro řez volíme podmračený den 

Pokud chcete, aby vám stromy bujně rostly, zmlazujete koruny, připravujete se na přeroubování za kůru, pak zvolte pro řezání pěkný slunečný den. Ale jestli máte stromy plodné a nechcete, aby přerůstaly, nechte si zajít chuť a počkejte s řezem až do doby těsně před kvetením. 

Které dřeviny lze prořezat v lednu 

Pustit se můžete do keřů angreštu a rybízu, do lísek, lze (pokud jste to neudělali už na podzim) vyřezat suché výhony maliníku a ostružiníku. A máte-li dlouhé nůžky na stříhání větví, obejděte zahradu, ostříhejte všechny mumiové plody na stromech a na ohništi je spalte. 

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Pořad: Zahrádkářské tipy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pátek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D1, mezi km 64 a 72.5, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.04.2018 07:00 Do 25.04.2018 13:30, úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ŘSD
  Od 24.4.2018 23:25 do 25.4.2018 01:30; D4 - 40.6km na trase Praha - Háje; nehoda; OA se zvěří bez zranění
  D1, mezi km 29 a 34, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 24.04.2018 22:30 Do 25.04.2018 02:15, úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ŘSD

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace