Tipy, čím osázet skalku, aby byla barevná od jara do podzimu

8. červen 2018

Skalky, osázené ve svahu rostlinami z určité destinace, to je „majstrštyk“ pro zkušené skalničkáře. Začátečníci budují suché zídky, kvetoucí zákoutí s kameny u cestiček, zahradních posezení nebo v předzhrádkách. Ať má skalka přírodní či moderní ráz, platí pro její osázení stále stejná pravidla, radí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.


Do skalek se nejvíc hodí bohatě kvetoucí trvalky nízkého vzrůstu, které tvoří trsy nebo polštáře. Při výběru přemýšlejte o tom, kam rostlinu ve skalce umístíte, jaké má požadavky na světlo, půdu a zálivku. Vybírejte, kombinujte a rozvrhněte rostliny do skalky také podle vzrůstu, olistění, barvy i doby květu. Měli byste mít jasno v tom, do jaké velikosti budou skalničky v budoucnu dorůstat.

Skalka kvetoucí od jara do zimy
Drobné cibuloviny rozsadíme do skalky nepravidelně, aby ji svým časným jarním kvetením oživily. V létě kvete na skalce zpravidla jen málo druhů skalniček. Můžeme ji proto oživit některými nízkými letničkami. Ty zakryjí holá místa po odkvetlých a „zatažených“ cibulovinách. Ve skalce se uplatní i vřesy, některé druhy kvetou už v lednu až březnu, jiné v létě a na podzim.

Dianthus, hvozdíky

Okrasné trávy jsou ozdobné po celý rok, proto je využíváme v kombinaci s různými trvalkami a zakrslými jehličnany. Měli byste ale vybrat takové druhy trav, které přes zimu nevymrzají.

Prvními rostlinami, na jaře kvetoucími jsou nejspíše lýkovce, čemeřice. Tradiční jsou cibuloviny a hlíznaté rostliny - krokusy, bledule, sněženky, kosatečky, kosatce, modřence, ladoňky a ladoničky. Po nich, nebo zároveň s nimi kvetou i botanické narcisy, tulipány, hyacinty. Ty zatáhnou do země a mohou je nahradit suchomilné rostliny, například levandule. Spolu s cibulovinami kvetou například plazivé plaménky, výrazně žluté tařice. Mě osobně se líbí i drobné růže, zimovzdorné kaktusy, z letniček šruchy, letní floxíky, kosmatce, gazánie, sluncovky. Koncem léta rozkvétají různé nízké vytrvalé astry, chryzantémky, podzimní krokusy, ocúny. Na podzim kvete šafrán, který můžete použít jako koření do kuchyně.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.