Tipy, čím osázet skalku, aby byla barevná od jara do podzimu

Zvonek garganský, Campanula garganica - Foto: Jolana Nováková

Zvonek garganský, Campanula garganicaFoto: Jolana Nováková

Skalky, osázené ve svahu rostlinami z určité destinace, to je „majstrštyk“ pro zkušené skalničkáře. Začátečníci budují suché zídky, kvetoucí zákoutí s kameny u cestiček, zahradních posezení nebo v předzhrádkách. Ať má skalka přírodní či moderní ráz, platí pro její osázení stále stejná pravidla, radí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář. 


Do skalek se nejvíc hodí bohatě kvetoucí trvalky nízkého vzrůstu, které tvoří trsy nebo polštáře. Při výběru přemýšlejte o tom, kam rostlinu ve skalce umístíte, jaké má požadavky na světlo, půdu a zálivku. Vybírejte, kombinujte a rozvrhněte rostliny do skalky také podle vzrůstu, olistění, barvy i doby květu. Měli byste mít jasno v tom, do jaké velikosti budou skalničky v budoucnu dorůstat. 

Dianthus, hvozdíky - Foto: Jolana Nováková

Dianthus, hvozdíkyFoto: Jolana Nováková

Skalka kvetoucí od jara do zimy
Drobné cibuloviny rozsadíme do skalky nepravidelně, aby ji svým časným jarním kvetením oživily. V létě kvete na skalce zpravidla jen málo druhů skalniček. Můžeme ji proto oživit některými nízkými letničkami. Ty zakryjí holá místa po odkvetlých a „zatažených“ cibulovinách. Ve skalce se uplatní i vřesy, některé druhy kvetou už v lednu až březnu, jiné v létě a na podzim. 

Okrasné trávy jsou ozdobné po celý rok, proto je využíváme v kombinaci s různými trvalkami a zakrslými jehličnany. Měli byste ale vybrat takové druhy trav, které přes zimu nevymrzají. 

Prvními rostlinami, na jaře kvetoucími jsou nejspíše lýkovce, čemeřice. Tradiční jsou cibuloviny a hlíznaté rostliny - krokusy, bledule, sněženky, kosatečky, kosatce, modřence, ladoňky a ladoničky. Po nich, nebo zároveň s nimi kvetou i botanické narcisy, tulipány, hyacinty. Ty zatáhnou do země a mohou je nahradit suchomilné rostliny, například levandule. Spolu s cibulovinami kvetou například plazivé plaménky, výrazně žluté tařice. Mě osobně se líbí i drobné růže, zimovzdorné kaktusy, z letniček šruchy, letní floxíky, kosmatce, gazánie, sluncovky. Koncem léta rozkvétají různé nízké vytrvalé astry, chryzantémky, podzimní krokusy, ocúny. Na podzim kvete šafrán, který můžete použít jako koření do kuchyně.  

Pořad: Zahrádkářské tipy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pátek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  ulice Zahradní, Čáslav, okr. Kutná Hora, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 02.07.2018 00:00 Do 03.08.2018 23:59, Objížďka - bez rozlišení: ulice Za Rybníkem - ulice Čeplova, Vydal: Městský úřad ...
  ulice B. Němcové, Uhlířské Janovice, okr. Kutná Hora, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 02.07.2018 00:00 Do 19.08.2018 23:59, Uzavírka ulice Jiráskova a B. Němcové v Uhlířských Janovicích z důvodu ...
  ulice Tyršova, Čáslav, okr. Kutná Hora, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 29.06.2018 00:00 Do 27.07.2018 23:59, Objížďka - jednosměrná: ulice Jar. Vrchlického - ulice Tyršova, Čáslav, okr. Kutná Hora, ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas