Zákeřná monilinióza. Jak před chorobou ochránit ovocné stromy?

Monilinióza napadá nejen květy, pupeny a větévky, ale i plody - Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Monilinióza napadá nejen květy, pupeny a větévky, ale i plodyFoto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Stává se, že na meruňkách, višních nebo třešních usychají květy a větvičky. Přemýšlíte, zda za to může počasí? Určitý podíl na smutném výsledku má, ale jen takový, že vytváří podmínky pro šíření pravé příčiny, moniliniózy. Jak stromy před chorobou chránit?

Monilinióza se do stromů dostává v době, kdy kvetou, přes bliznu. Pokud se tak stane, zbývá jen ostříhat a ořezat větve, které usychají a uvadají, a vše spálit. Nic nepoužívejte na kompost. Rány zatřete štěpařským voskem nebo latexem, stromovým balzámem. 

Chorobě se lze ale bránit a předcházet jí. Příští rok na jaře ovocné stromy ošetřete fungicidem v době, kdy začíná a kdy končí kvetení. Fungicid zabrání monilinióze, aby pronikla do stromů. Další opatření přijde na řadu v zimě. Je třeba odstranit z koruny všechny zaschlé plody, které v ní zůstaly. U všech peckovin, ale i u jabloní či hrušní. 

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 26.6.2017 13:25 do 15:30; na silnici 4 u obce Těchařovice okres Příbram; nehoda; 2 havarovaná vozidla; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; 2 x OA se zraněním.
  Od 26.6.2017 13:55 do 15:30; v ulici Hornická v obci Jinočany okres Praha-západ; křiž. s ul. Žižkova; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění.
  Od 26.6.2017 13:55 do 17:00; na silnici 10159 u obce Záryby okres Praha-východ; mezi obcemi Záryby a Brandýs nad Labem; nehoda; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, nebezpečí; OA x babeta se zra ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace