Založte si krásný živý plot. Jaké listnáče vybrat?

Spolehlivé jsou ploty ze stálezelených dřevin, jako například kaliny vrásčitolisté a pražské, z bobkovišně, cesmín nebo hlohyní - Foto: Fotobanka Pixabay

Spolehlivé jsou ploty ze stálezelených dřevin, jako například kaliny vrásčitolisté a pražské, z bobkovišně, cesmín nebo hlohyníFoto: Fotobanka Pixabay

Živý plot chrání vaše soukromí. Zároveň může chránit od hluku, být větrolamem nebo zachytávat prach. Opticky vymezí váš pozemek a může i krášlit. Které listnáče do živého plotu použít? Jak daleko od sebe je sázet? Které druhy zasadit na sever a proč?

Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář upozorňuje, že se musíme rozhodnout, jak vysoký plot chceme mít. Jestli ho budeme stříhat nebo ho necháme růst volně (pokud máme dost široké místo pro výsadbu). Z listnáčů snad nejrychleji roste tzv. turkestánský brest, drobnolistý, opadavý. Říká se mu také jilm sibiřský (Ulmus pumila celer). Po roce zakořeňování už bude mít každoroční přírůstky i přes jeden metr. Podle počasí, zejména podle toho, kolik v roce naprší. 

Stálezelené ploty 

Spolehlivé jsou ploty ze stálezelených dřevin, jako například kaliny vrásčitolisté a pražské, z bobkovišně, cesmín nebo hlohyní. Stálezelené, listnaté sázíme raději na severní či východní stranu, nebo do přistíněného místa, aby je neponičilo únorové slunce. Také potřebují, stejně jako rododendrony, dostatečnou zálivku, aby v zimě netrpěly suchem. 

Opadavé ploty 

Mezi opadavými listnáči sázenými na vyšší ploty jsou stálicemi buky a habry. Buky do teplých a nižších poloh, habry a jilmy klidně až do hor. Dobře snášejí řez, obrůstají i tzv. z pařezu. Na nižší ploty se hodí tradiční pámelníky, ptačí zoby, nebo třeba růže svraskalá (spíše na volně rostoucí ploty). 

Vzdálenost výsadby 

Pokud jde o vzdálenost výsadby, odvíjí se od velikosti sazenic. „Proutky“ buků, habrů, opadavých listnáčů, se sází na cca 40 cm, rozrostlé sazenice dál od sebe. Po výsadbě by měly být zkráceny o jednu až dvě třetiny, aby větvily odspodu. U plotu, který by měl být široký 40 - 50 cm, se sází na uvedenou vzdálenost i narostlé zboží. U plotů, s budoucí šířkou okolo jednoho metru, sázíme silné sazenice na 60 cm. Pokud to jde, u širších plotů sázíme ve dvou řadách, cca 30 cm od sebe vzdálených, do trojsponu. 

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Pořad: Zahrádkářské tipy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pátek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  D8, mezi km 3.2 a -1.1, ve směru Praha, Pozor! Silný provoz, Od 25.04.2018 06:35 Do 25.04.2018 08:35
  Od 25.4.2018 05:05 do 09:10; v ulici Pražská v obci Zásmuky okres Kolín; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; Pro poruchu odstavené vozidlo, uzavřen jeden jízdní pruh.
  Od 25.4.2018 04:55 do 07:00; na silnici 38 u obce Poděbrady okres Nymburk; nehoda; NA x srna bez zranění

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace