Zelenina z vlastních semínek? Proč ne?

Hrách dřeňový Alderman skutečná délka lusku - Foto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Hrách dřeňový Alderman skutečná délka luskuFoto: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář

Pěstovat si svá osiva, to je tak trochu móda. Důležité je to u historických odrůd, které nikdo oficiálně nemnoží a mohly by zaniknout. Ale není to nic jednoduchého. Zejména u dvouletých a cizosprašných druhů zeleniny.

U jednoletých a samosprašných to jde docela lehce. Vysejete hrášek, ten se ještě před otevřením květu nebo před návštěvou nějakého hmyzu sám spráší. Stejné je to u fazolu setého - to je ten běžný, keříčkový a popínavý. Ovšem u pnoucích fazolí s velkými semeny, kvetoucích červeně, bíle, fazolu mnohokvětého, je to jinak. Ten potřebuje opylit, takže potomstvo už nemusí být totožné. Poznáte to i na semenech. Některé fazolky jsou bílé, jiné hnědé, fialově skvrnité, z poloviny téměř černé.  

A co rajčata? 

Rajčata jsou samosprašná, ale jsou vstřícná i k opylení cizím pylem. Když do květu zabloudí čmelák, může přinést pyl z jiné odrůdy a potomstvo je částečně jiné, po otci. Pokud chcete mít rajče jen svým pylem sprášené, musíte ještě neotevřená poupata ochránit. Natáhnout na ně něco, co zabrání cizímu opylení: kousek vaty, sáček z netkané textilie, z tylu. Až květ odpadne, objeví se malý plůdek, obal můžete sundat. Rajče plně vyzrálé nechte na talířku (třeba na okně) „rozpadnout na kaši“, vyberte semena, vyperte je a usušte. Dobře očištěná, vypraná semena mají stříbřitý povrch, připomínající kožíšek. 

U dvouletých krok za krokem 

Dvouleté rostliny nejprve (v prvním roce) pěstujeme jako sazečky, které necháme přes zimu někde ve sklepě. Na jaře dalšího roku je vysadíme a ony vykvetou. Obyčejně jsou hmyzosnubné nebo i větrosnubné a jsou ohroženy planými kulturami v lukách. Když kulturní mrkev opylí planý mrkvous, ze semínek vyrostou nejen pěkné, ale dost často i bílé „mrkvové ocásky“ bez většího uplatnění. U cizosprašných rostlin se obyčejně nesmí v okolí do 500 metrů vyskytovat nic, čím by mohlo být osivo nějak znehodnoceno (plané druhy, jiné odrůdy). Nebo se pěstují trvale pod krytem z tylu, netkané textilie nebo nějaké jemné síťoviny, která brání opylovačům, pylu ve vzduchu, dostat se k bliznám.  

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Pořad: Zahrádkářské tipy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pátek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Srážky: sněžení, D11-60
  Srážky: přeháňky, D4-34,5
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, D11-7,0

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace