Znáte echinaceu? Třapatkovka je krásná a navíc užitečná trvalka

Echinacea purpurea - Foto: Jolana Nováková

Echinacea purpureaFoto: Jolana Nováková

Původní obyvatelé Severní Ameriky na ni nedali dopustit. Používali ji, když je bolely zuby, škrábalo je v krku, nebo když měli kašel. V současnosti se u nás nejčastěji pěstuje Echinacea purpurea. Použít se dají květy, listy i podzemní části. Echinacea prý posiluje imunitu.

Třapatkovka neboli echinacea je okrasná trvalka, jejíž květy si můžeme dát do vázy, do vazby použít suchá květenství, na čaj sušenou nať, listy i podzemní části, jak říká Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář. Nať s listy se sklízí průběžně v roce, aby se rostlina příliš neoslabovala. Sklizeň podzemní části u dvouleté rostliny je pro rostlinné jedince „konečnou“ v růstu a v existenci. 

Echinacea se cení jako rostlina podporující lidskou imunitu, ve formě čaje (nálevu), tinktury, výluhu. Pokud nejste úplně fit, měli byste její užití konzultovat s lékařem. Používají se rostliny odpovídající původní formě (jednoduše kvetoucí, růžové či fialové květy). 

Okrasné formy 

Formy okrasné také obsahují účinné látky. Ale krom toho, že jsou citlivé na zimní mrazy a místo výsadby (mělo by být vlhčí, ne tolik slunečné jako u botanického druhu, v zimě je musíme chránit nastýláním), jsou obyčejně i výrazně dražší. Nejhezčí odchylky se totiž nemnoží semeny, ale meristémovou kulturou. 

Původní druh 

Původní druh snáší suché, slunné polohy, ale zemina, ve které roste, by měla být humózní, živná. Aby do doby letního přísušku narostly do objemu, který odolá suchu. 

Pokud bych měl určit, do jakých poloh třapatkovka patří, pak ty šlechtěné kultivary maximálně do 350 metrů nad mořem, ty obyčejné mohou růst úspěšně i v podhůří. 

Autor:  Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Pořad: Zahrádkářské tipy  |  Stanice: Region - Praha a střední Čechy
Čas vysílání: pátek 10:10  
 

Nové články v rubrice

Středočeský kraj
  Od 23.5.2018 18:35 do 19:35; D1 - 25.3-24.8km na trase Říkovice - Praha; Pozor! Předmět na vozovce; neprůjezdný střední jízdní pruh; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její ...
  D0, mezi km 76.8 a 77.5, ve směru Ruzyně - D7, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.05.2018 18:27 Do 23.05.2018 19:27, oprava VDZ
  silnice I/4, v katastru obce Zalužany - v katastru obce Zbenice, okr. Příbram, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 24.05.2018 07:00 Do 24.05.2018 14:00, sečení, ...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace