Západní křesťané letos oslavili Velikonoce velmi brzy, 23. března. Ortodoxní křesťané oslavili zmrtvýchvstání Krista až před dvěma týdny. A to nejen v Rusku nebo na Balkáně, ale i v Africe. Etiopie patří mezi nejvýznamnější africké křesťanské země.
Z tlampačů na věži kostela se line zpěv kněžích a modlitby. Kolem chrámu se shromáždilo několik tisíc věřících. Kostely jsou doslova obležené davy lidí, na chodník se všichni nevejdou, sedí na trávnících, stojí na schodech. Přes masu lidí lze projít jen s obtížemi. Všichni mají na sobě sváteční oblečení - ženy přes šaty bílou řízu z tenké látky. Je Velký pátek, v Etiopii se mu říká Den klanění. Jak už samotný název napovídá, během modlitby se lidé klanějí, mnozí skutečně až k zemi. Čelem se dotýkají dlažby. Davem lidí se prodírají kostelní zřízenci v modrém rouchu, přes ramena mají přehozenou červenou, zlatě vyšívanou pelerínu. S korunou na hlavě vypadají všichni jako Baltazar ze Tří králů. Do kasičky vybírají příspěvky na kostel a lidé jsou štědří.
V pátek si připomínáme ukřižování Krista a dnes začínají tři dny intenzivních modliteb. Modlíme se za církev, za své město, za svoji zemi," říká Salamon, povoláním učitel.
Sobota je dnem očekávání vzkříšení, už od rána přicházejí ke kostelům další a další věřící. "Velikonoce jsou pro křesťany největším svátkem, mnoho lidí zůstává v kostele celou noc. Modlí se a čekají na vzkříšení Krista," říká studentka Semráví.
Křesťanství má v Etiopii dlouhou tradici, do země přišlo už v době apoštolů. Podle byzantského historika Rúfia se sem dostalo se syrskými kupci, kteří se zastavili na pobřeží, aby doplnili zásoby vody. Ve 4. století už bylo křesťanství státním náboženstvím. Dnes je polovina populace země muslimská, ale i tak se ke křesťanství hlásí asi 35 milionů lidí, tedy polovina obyvatel Etiopie.
Je hodina po půlnoci a kostel i jeho široké okolí je zaplněno lidmi. Modlí se, mnozí leží na zemi a spí. Dokonce i v kostele. Když se mi podaří prodrat se do kněžiště, konečně vidím i kněze, které jsme dosud slyšel jen z tlampačů. Stojí pod bohatě zdobeným baldachýnem oblečeni do bohatě vyšívaných rób. Předčítají z bible a zpívají. A tak to bude až do rána.
V neděli ráno končí v Etiopii dvouměsíční půst, kdy věřící nesmějí jíst maso ani vejce. Odříkání je konec a začíná velká oslava. Už od čtvrtka jsou ve městech trhy s dobytkem, ovcemi, berany, v neděli je lidé porazí a každá rodina pořádá velkou slavnost. Po dvouměsíčním půstu se život vrací do normálu. V Etiopii ovšem normál znamená, že maso smějí křesťané jíst jen pět dní v týdnu, středa a pátek zůstávají nadále dnem postním.
Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.
Stáhněte si podcast pro nejnovější audio záznamy tohoto pořadu.
Import do programu iTunes je dostupný zde.
Informace o formátu a službě podcast naleznete zde.