Relaxuj potmě - aplikace, kterou můžete ovládat i poslepu

Čtveřice mladých nevidomých hudebníků pro vás připravila relaxační hudbu

Čtveřice mladých nevidomých hudebníků pro vás připravila relaxační hudbu

Zavřete oči a aspoň na chviličku se zaposlouchejte do laskavých tónů a meditačních melodií nové mobilní aplikace, která vznikla ve spolupráci nevidomých hudebníků, Světlušky a vývojářů ze společnosti Master Internet. Aplikace je k dispozici pro obě hlavní platformy iOS i Android zcela zdarma a bez reklam. Uživatelské rozhraní je navíc společné pro vidící i nevidomé.  
 
 
 

  „V létě jsme na pozici programátora přijali nevidomého kolegu Romana Kabelku. Záhy poté jsme začali uvažovat, jak ukázat ostatním, že nejenže není problém nevidomé zaměstnat, ale že může být pro kolegy i velikou inspirací a přínosem,“ vysvětluje ředitel Master Internet Filip Špaček úvahy, které vývojáře dovedly až k myšlence hudebně-relaxační mobilní aplikace.
Oslovení Nadačního fondu Českého rozhlasu projektu Světluška bylo jasným krokem a po dohodě obou stran se do práce na nahrávkách zapojila čtveřice talentovaných nevidomých hudebníků. „Relaxační hudbu jsem dělala vždy jen tak pro sebe doma. Díky Relaxuj potmě jsem získala příležitost zkusit si spolupracovat na předem dané zakázce a ještě navíc se svými nejbližšími přáteli,“ komentuje nevidomá klavíristka a skladatelka Ráchel Skleničková známá mimo jiné z koncertů Světlo pro Světlušku.

Unikátní ovládání se zavřenýma očima

Nejzajímavější částí vývoje byl návrh uživatelského rozhraní, na kterém vývojáři spolupracovali s nevidomým kolegou Romanem. „Snažili jsme se ovládání navrhnout tak, aby bylo zábavné pro vidomé i nevidomé uživatele,“ popisuje vývojář Jan Kaláb. K ovládání Relaxuj potmě tak nakonec opravdu není potřeba zrak a aplikace bortí všechny zažité standardy v návrhu uživatelského rozhraní. Veškeré úkony uživatel provádí jednoduchými gesty a funkci odečítače obrazovky, na který jsou nevidomí zvyklí, plní hlas malé neposedné světlušky. Světluška je pak také jediným grafickým prvkem, který se v aplikaci vyskytuje a svůj hlas jí propůjčila autorka hudby Ráchel Skleničková.
„Tohle je přesně ten příklad projektu, který hledáme a jsme z výsledku nadšení. Dokazuje, že nevidomí se mohou s drobnou pomocí či úpravami pracoviště snadno zapojit do pracovního procesu, a navíc, že jejich přístup může být iobohacující pro vidící," komentuje spolupráci ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip. 

Mobilní aplikace Relaxuj potmě je tu pro všechny zdarma

Mobilní aplikace Relaxuj potmě je tu pro všechny zdarma

Desítka relaxačních skladeb s tajnými funkcemi
Nadšení, se kterým se Ráchel i její kolegové studenti Jakub, Eva a Tomáš do projektu zapojili, bylo až nakažlivé. „A podobný příval pozitivní energie jsme vnímali i ze strany Master Internet, za což jim patří obrovský dík,“ dodává Přemysl Filip. 

Uvnitř aplikace čeká na uživatele celkem deset originálních skladeb. Díky improvizaci a momentální inspiraci mladých hudebníků část motivů dokonce vznikala až přímo v nahrávacím Studiu Beep, které zdarma poskytlo svoje zázemí. Severské báje, čínské či keltské legendy i blues. Relaxuj potmě je bohatou směsicí uklidňujících melodií nejen do předvánočního shonu. 

Zkuste se na chvíli zastavit, zavřít oči a třeba objevíte i tajné funkce.
Stahujte pro iOS: https://itunes.apple.com/us/app/relaxuj-potme/id1173818216?ls=1&mt=8
Stahujte pro Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.masterapp.relaxmelodies2
Web aplikace: www.relaxujpotme.cz | Sociální sítě: @relaxujpotme, #relaxujpotme 


Kontakt:
Barbora Mocová
PR manažerka Světluška | Nadační fond Českého rozhlasu
mobil: 731 114 838 | tel.: 221 551 219
barbora.mocova@rozhlas.cz | www.svetluska.net 


Autor:  Nadační fond Českého rozhlasu

Nové články v rubrice

 • 23. listopadu  2017       rubrika: Akce

  Krásná a prospěšná PF 2018 s motivy od zrakově postižených

  Přání pro Světlušku potěší hned dvakrát. Udělají radost obdarovanému i Světlušce, které pomohou, aby mohla lépe svítit na cestu lidem s těžkým zrakovým handicapem. Výrobce přání, společnost ABALON, totiž věnuje Světlušce...

   
 •  Fotogalerie

  ČSOB uspořádala workshop pro nevidomé

  jako generální partner Nadačního fondu Českého rozhlasu a jeho sbírkového projektu Světluška zorganizovala workshop pro nevidomé na téma bezbariérovost. Během dne se diskutovalo nejen o přístupnosti služeb a bankovních...

   
 • Manažer financí a veřejných sbírek

  Nadační fond Českého rozhlasu hledá pro svůj stěžejní projekt Světluška na plný úvazek kolegu/kolegyni na pozici Manažer financí a veřejných sbírek.

   

O Světlušce | Komu svítíme | Jak přispět | Press | Fotogalerie
Kariéra | Kontakt | Dárky | Nadační fond | Starý web
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace