Kavárna POTMĚ zve na kafe, jaké jste ještě neviděli

Káva v absolutní tmě, kde obsluhují nevidomí kavárníci, možnost vyzkoušet si navigaci pro nevidomé nebo hru audiostop. To vše čeká návštěvníky Kavárny POTMĚ, která zahájí svůj provoz 4. června na náměstí Republiky v Praze. Veřejnost bude moct kavárnu navštívit každý den až do 21. června 2018.

Jedná se o už tradiční a oblíbenou akci. Každý rok se ji navíc snažíme okořenit zajímavým doprovodným programem. Letos návštěvníky uvnitř kavárny čeká například obdoba známého videostopu, ovšem hra je přizpůsobená pro nevidomé, jmenuje se příznačně – audiostop. Lidé budou hádat ukázky z filmů a pohádek. Dále si budou moct vyzkoušet s nevidomým Zdeňkem Rybákem z Návštěv POTMĚ, nového projektu Nadačního fondu ČRo, navigaci pro nevidomé nebo ochutnat výbornou zmrzlinu,“ říká projektová manažerka Světlušky Dita Jůnová.
 
Pevná Kavárna POTMĚ zahájí svůj provoz na náměstí Republiky 4. červnaod12:30. Slavnostního zahájení se zúčastní řada známých osobností. Letos pozvání přijali například Patrik Děrgel, Taťjana Medvecká, Lucie Polišenská a Pavel Batěk. Zazpívá a zahrajen evidomá zpěvačka Simona Maierová a kytarista Tomáš Gúra, slavnostním zahájením bude provázet Jan Kovařík.
V kavárně obsluhují výhradně nevidomí kavárníci,pro které kavárna znamená možnost pracovního uplatnění.Výtěžek z Kavárny POTMĚ putuje na konto Světlušky Nadačního fondu Českého rozhlasu, která pomáhá těžce zrakově postiženým dětem i dospělým na cestě k samostatnému životu plnému pestrých aktivit. 

Otevírací doba Kavárny POTMĚ je 10.0021.00 hodin, s pauzou od 15.00–15:30 hodin. Vstupné činí 140 Kč, v ceně je zahrnut i hrneček se světluščím logem a přívěsek svítící ve tmě s motivem Světlušky, které si návštěvník odnáší na památku. Na každém stole v Kavárně POTMĚ jsou také pastelky a papír, a tak si mohou malí i velcí návštěvníci něco namalovat. Jak se jim to povedlo, zjistí až zpátky na světle před kavárnou. 


Doprovodný program Kavárny POTMĚ
4. 6., 12:30 – 13:30h - Start kavárny POTMĚ a doprovodný program
4., 11., 18.6. 2018 – 14:30 – 18:00h – Ukázka a možnost vyzkoušení navigačního systému pro nevidomé a vědomostní hra pomocí „majáčku“, který používají nevidomí pro lepší orientaci v prostoru
6., 13., 20.6, 16 - 19h – audiostop (vědomostní soutěž) 

O projektu Kavárna POTMĚ  

Kavárna POTMĚ je jedinečným místem, kde se role vidících a nevidomých na chvíli vymění. V úplně zatemněném prostoru se vašima očima stanou nevidomí. Usadí vás ke stolu, obslouží a připraví vám kávu nebo jiný nápoj, jaký jste ještě neviděli. Nevidomí jsou těmi, kteří nabízejí svoji pomoc vidícím, a na které se můžete při pohybu ve tmě spolehnout. Kavárna POTMĚ funguje od roku 2006 a od té doby ji navštívilo více než 50 000 lidí. Sedmým rokem existuje i její mobilní verze v zatemněném autobusu, který putuje od jara do podzimu Českou republikou. Turné autobusu naleznete zde. 

Nové články v rubrice

O Světlušce | Komu svítíme | Jak přispět | Press | Fotogalerie
Kariéra | Kontakt | Dárky | Nadační fond | Starý web
© 1997-2018 Český rozhlas