Klienti ČSOB Private Banking prostřednictvím Karty dobré vůle věnovali 110 000 Kč na pomoc nevidomým

Asistenční služby umožňují žít v bezpečí svého domova

Asistenční služby umožňují žít v bezpečí svého domova

Možnost využití asistenčních služeb často znamená rozdíl mezi životem ve vlastním domově a pobytem ve speciálním zařízení. I když služby poskytované v takových zařízeních jsou na výborné úrovni, je nesporné, že (nejen) pro psychickou pohodu je mnohem příjemnější a snazší pohybovat se ve známém prostředí. Používáním Karty dobré vůle přispěli klienti ČSOB Private Banking částkou 110 000 Kč na celkových 990 hodin asistence třem osobám s těžkým zrakovým handicapem, které díky tomu nemusí měnit životní styl, na který jsou zvyklé.

ČSOB Karta dobré vůle je exkluzivní debetní karta, která umožňuje prostřednictvím platebních transakcí přispět na správnou věc a pomáhat zlepšovat svět. Z každé platby, kterou držitel Karty dobré vůle provede u obchodníka, putuje z 0,6 % na pečlivě vybrané charitativní projekty důvěryhodných neziskových organizací. 

V rámci projektu Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu tak klienti ČSOB Private Banking rozsvítili svět třem konkrétním lidem a usnadnili jim tak překonání překážek, které přináší život bez zraku. Jsou jimi talentovaný mladík Karel, zodpovědná maminka Lucie a aktivní seniorka Vlasta.  

 

Karel L. z Vodňan

Karel L. z Vodňan

Karel L. z Vodňan, 14 let 

Karel je od narození nevidomý a kvůli těžké nedoslýchavosti musí používat naslouchátko. I přesto s pomocí své asistentky stíhá tempo spolužáků v běžné škole a na vysvědčení má samé jedničky. Úspěchů dosahuje také ve zpěvu, hře na zobcovou flétnu a klavír, kterým se věnuje na ZUŠ. Účastní se pravidelně hudebních i literárních soutěží a několikrát vystupoval na Benefičním koncertě Světlo pro Světlušku. To vše by ale zvládal jen těžko bez pomoci své osobní asistentky, která je jeho očima jak ve škole, tak při dalších aktivitách a na kterou se rodina může absolutně spolehnout. Oba Kájovi rodiče jsou totiž zaměstnaní a starají se ještě o jeho mladšího brášku. „Paní asistentka není jen velkou oporou a pomocnicí, ale také kamarádkou, která se Karlíkovi věnuje i po skončení vyučování. Chodí spolu na obědy, doprovází ho do hudební školy, na soutěže nebo za kamarády. Jsme moc rádi, že může být teta Eva, jak ji Kája oslovuje, s námi," prozrazuje Kájova maminka.
ČSOB Karta dobré vůle přispěla Karlovi 30 000 Kč = 250 hodin asistence v roce 2015 

 

Lucie B. z Prostějova

Lucie B. z Prostějova

Lucie B. z Prostějova, 32 let 

Paní Lucie se narodila jako zdravé dítě, až po čase jí lékaři našli zhoubný nádor na sítnici. Zákeřnou nemoc překonala, avšak zůstala od raného dětství nevidomá. Naneštěstí podobnou diagnózu podědily i její děti - dcera Barbora a syn Tomáš. Ten bohužel ve věku tří let rakovině podlehl. Manžel tragickou rodinnou událost neunesl a od paní Lucie se po čase odstěhoval. O dceru Báru, která se úspěšně léčí, se tak paní Lucie stará s pomocí svých rodičů, kteří však vzhledem k jejich pokročilejšímu věku už na všechno nestačí. Bára je aktivní holčička, chodí do druhé třídy, miluje sport a veškerý pohyb. Ráda tráví čas mezi kamarády. I když je paní Lucie velmi samostatná, některé aktivity s dcerkou vyžadují zrakovou kontrolu, a tak je pomoc osobní asistentky nutností.
ČSOB Karta dobré vůle přispěla Lucii 48 000 Kč = 480 hodin asistence v roce 2015 

 

Vlasta Š. z Bohumína

Vlasta Š. z Bohumína

Vlasta Š. z Bohumína, 76 let 

Paní Vlasta od dětství vidí velmi špatně a v dospělosti její zraková vada pokročila k praktické nevidomosti. Vždy však byla velmi aktivní - ráda si vše zařídila sama a měla své koníčky. Její vášní byla četba a také vlastní literární tvorba. Vše zvládala s pomocí kompenzačních pomůcek a občasné výpomoci přátel či blízkých. V nedávné době však paní Vlasta utrpěla cévní mozkovou příhodu. Na měsíc jí ochrnuly zcela dolní končetiny a konečky prstů. Nyní se již pohybuje o berlích, bohužel její zrak se ještě zhoršil, a tak není schopna vykonávat běžné domácí práce, nákupy a některé pochůzky. Žije sama, a proto je pro ni služba osobní asistence nezbytným řešením. Kromě toho, že jí asistentka pomáhá v domácnosti, vyřizuje korespondenci a doprovází ji k lékaři a na nákup, předčítá paní Vlastě knížky či noviny, a tak je i vítanou společnicí. Paní Vlasta může díky asistentce trávit podzim života ve svém bytě, kde se cítí dobře.
ČSOB Karta dobré vůle přispěla Vlastě 32 000 Kč = 260 hodin asistence v roce 2015 


Československá obchodní banka, a. s. působí jako univerzální banka v České republice a své služby poskytuje všem klientským segmentům, tj. fyzickým osobám, malým a středním podnikům, korporátním a institucionálním klientům. V retailovém bankovnictví v ČR působí pod základními obchodními značkami – ČSOB (pobočky), Era (finanční centra) a Poštovní spořitelna (obchodní místa České pošty). Od roku 2013 je ČSOB generálním partnerem Nadačního fondu Českého rozhlasu - projektu Světluška. 

Autor:  Barbora Mocová

Nové články v rubrice

 • 30. října  2017       rubrika: Komu svítíme

  Paní Vlasta děkuje Světlušce a jejím dárcům

  Milí dárci, již před časem nám napsala paní Vlasta. Ve svém dopise děkuje za příspěvek na asistenci, který jí může Světluška poskytnout právě díky vám. Jak je pro ni tato služba neocenitelná, se dozvíte v následujících...

   
 •  Fotogalerie

  Michalka s maminkou prožila krásné prázdniny

  Paní Jarmila je prakticky nevidomá maminka devítileté Michalky. Obě dvě mají zrakovou vadu a paní Jarmila i částečnou nedoslýchavost a další zdravotní problémy. Světluška jim mohla díky dárcům přispět 5 000 Kč, aby...

   
 • Zaměstnanci ŠKODA AUTO poslali Světlušce 460 696 Kč

  Škodováci se rozhodli ze svých výplat podporovat prostřednictvím Světlušky přístup lidí s těžkým zrakovým handicapem ke vzdělání a usnadnit jim tak možnost uplatnit se na trhu práce. Zaměstnanecká sbírka se vyšplhala...

   

O Světlušce | Komu svítíme | Jak přispět | Press | Fotogalerie
Kariéra | Kontakt | Dárky | Nadační fond | Starý web
© 1997-2018 Český rozhlas